sertifika

Güvenlik kullanıcıları en çok hangi platform ve hizmetlere güveniyor?

Kaspersky, çeşitli internet hizmetleri ve platformlarının gizlilik ayarları hakkında faydalı tavsiyeler içeren bir web sitesi olan Privacy Checker’i ziyaretçileri tarafından gönüllü olarak sağlanan anonim veriler eşliğinde analiz etti. Sonuçlar, insanların sıklıkla kullandığı hizmet veya platform için hangi güvenlik ayarlarının durumunu (sıkı, orta veya gevşek) ortaya koyuyor. Verilere göre TikTok kullanıcıları tüm hizmetlerde sıkı güvenlik ayarlarıyla ilgileniyor (%71). Diğer platformlara kıyasla çevrimiçi güvenlik konusunda en çok endişelenenler iPhone sahipleri ve isteklerin yarısından fazlası (%53) en üst seviye güvenlik ayarlarıyla ilgili.

Artan dijital farkındalık trendi, bireyleri webdeki kişisel verilerine ve dijital izlerine daha fazla özen göstermeye teşvik ediyor. Hizmetler ve platformlarda çeşitli gizlilik ayarlarının kullanılması hesaplar ve kişisel bilgiler için yüksek düzeyde koruma sağlarken, aynı zamanda dijital ayak izlerini de kontrol ediyor.

Veriler 1 Aralık 2019 ve 15 Kasım 2021 tarihleri arasında Kaspersky Privacy Checker web sitesine yapılan anonim ziyaretlerden elde edildi. Kaspersky sosyal medya uzmanları, kullanıcılarının en çok hangi hizmet ve platformlar için güvenlik talimatlarını açtığını analiz etti. Şu an Gizlilik Denetleyicisi platformunda varsayılan ayar orta düzey olarak görünüyor.

En sıkı güvenlik ayarlarının peşinde olanlar TikTok kullanıcılarıyken, Rus sosyal ağı VK ikinci sırada yer aldı (en yüksek güvenlik seviyesi taleplerinin oranı %48). Üst düzey güvenlik ayarlarıyla ilgili sorguların %42’si olan Instagram üçüncü sırada yer alıyor. Kullanıcıların en az endişelendikleri ise %33 ile Facebook’un güvenlik seviyesi.

Araştırmada iPhone sahiplerinin mobil platformlarda veri koruması konusunda daha fazla endişe duyduğu ortaya çıktı. Tüm sorguların yarısından fazlası (%53) en yüksek güvenlik düzeyine yönelik aramalardan oluşuyordu. Orta düzeydeki isteklerin oranı %42 oldu. Android kullanıcılarının %57’si ise orta seviye ayarlar içini arama yaptı ve yalnızca %39’u en güçlü güvenlik ipuçlarıyla ilgilendi.

Masaüstü platformlarında Mac kullanıcılarının yarısından fazlası (%59) orta ayarlarla ilgilenirken, Windows’un payı %41 ile daha az oldu. Mac cihazlarının sahipleri, Windows cihazlarının sahiplerinden daha az sıkı güvenlik ipuçları aradı- %33’e karşı %41.

Tüm isteklerin analizi sonucunda Android’in Privacy Checker web sitesinde güvenlik ipuçları arayan kullanıcılar arasında %67 ile en popüler platform olduğu ortaya çıktı. iPhone için yapılan isteklerin payı %11’de, Mac için %4’te kaldı. Tüm sorguların neredeyse beşte biri (%18) Windows’tan geldi.

Kaspersky Sosyal Medya Başkanı Sergey Malenkovich, şunları söyledi: “Çevrimiçi hizmetleri ve platformları kullanırken kullanıcılar kaçınılmaz olarak dijital ayak izleri bırakırlar. Bunlar fotoğraflarda, IP adreslerinde raporlanan coğrafi konumlar da olabilir. Günümüzde çevrimiçi olarak depolanan kişisel bilgilerin güvenlik düzeyine daha fazla dikkat etmeye başlayan kullanıcıların dijital bilinci giderek yükseliyor. Privacy Checker gibi platformları kullanmak, kullanıcıların kişisel verilerini korumanın yanı sıra cihazları ve hesapları güvende tutmanın yollarını daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor.”

Kullanıcılar, Kaspersky Privacy Checker web sitesinde hesap gizlilik ayarları hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirler. Kaspersky ayrıca kişisel bilgileri tüm platformlarda korumak isteyenler için kısa bir kontrol listesi de hazırladı:

  • Tıklamadan önce bağlantıları kontrol etmek güvenli olacaktır. URL’yi önizlemek ve yazım hatalarını veya diğer düzensizlikleri aramak için fareyle üzerine gelebilirsiniz. En yakın arkadaştan gelecek bir mesaj veya e-postayı açarken bile hesaplarının ele geçirilmiş olabileceğini unutmayın. Her durumda dikkatli olun. Mesaj dostça görünse bile bağlantılara ve eklere dikkatle yaklaşın.
  • Kaspersky Internet Security gibi güvenlik çözümleri, internet takibinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.
  • Her hizmet için farklı bir şifre kullanın. Bu şekilde hesaplarınızdan biri çalınsa bile geri kalanı onunla birlikte gitmez.
  • Birçok hizmet/platform için uzun, benzersiz parolaları ezberlemek oldukça zor olabilir. Ancak bir parola yöneticisi sayesinde yalnızca ana parolayı hatırlayarak bu işi çözebilirsiniz.
  • iPhone kullanıcıları, Apple tarafından sağlanan bazı gizlilik denetimlerine sahiptir. Kullanıcılar bu izinlerin gereksiz olduğunu düşünürlerse uygulamanın fotoğraflara, kişilere ve GPS özelliklerine erişimini engelleyebilir.
  • Android kullanıcıları, uygulama izinlerini dikkatlice kontrol etmelidir. Güvenli seçenek, yeni bir uygulama yüklerken gereksiz izinleri yasaklamaktır. Bir uygulama ne kadar fazla izne sahipse, bir cihazda o kadar çok şey yapabilir ve kullanıcı hakkında o kadar fazla veri toplayabilir. Ek olarak kapsamlı bir savunma sağlamak için güvenilir bir güvenlik çözümü kurmak iyi bir tercihtir.
  • Telefonunuzu ve bilgisayarınızı parolalarla koruyun. Güvenli seçenek, telefonları, tabletleri ve bilgisayarları kilitlemek için parola veya biyometrik kimlik doğrulama kullanmaktır.

Minimalist aydınlatmalı kablosuz klavye | Logitech MX Keys Mini incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.