Hayallerinin aşkı ‘cep’te seni bekliyor

Kadınlar artık kanlı canlı bir erkekle muhatap olmadan, seçtikleri ‘Bay Doğru’ ile güvenli bir ilişki yaşayabiliyor. Tek gereken bir akıllı telefon ve oyun programı.

Video oyunları endüstrisi erkekler tarafından her zaman dikkatle takip edildi. Fakat nihayet kadın kullanıcıların dikkatini çekmenin de bir yolu bulunmuş gözüküyor. Nasıl mı? Şu günlerde Japonya’da popüler olan aşk oyunları sayesinde.

Mesela bir tanesinde, kaçırılmaktan kurtarıldıktan sonra, başbakanın kızı olduğunuzu ve hayatınızın sürekli tehlikede olduğunu fark ediyorsunuz. Bir grup yakışıklı korumayla tanıştırılıyorsunuz ve 24 saat sizi koruyacak kişiyi aralarından seçmeniz gerekiyor.

Bu oyunlar için ayrılan bir blogta ‘han-kura’ takma adını kullanan bir ofis çalışanı ‘Oyunda, yalnız bir kadınsınız ve bütün erkeklerin dikkati sizin üzerinizde’ diyor.

Bu tür oyunlar, erkeklerin hep ince yapılı ve zarif olduğu tipik Japon çizgi roman karakterlerine dayanıyor. Oyunun kahramanı, kahraman prenslerin arasından istediğini seçiyor ve onunla hikayeye uygun şekilde ilişki kuruyor.

Modern kadınlar ve ilişkileri üzerine bir roman yazmış olan Kana Shimada, akıllı telefonlarla oynanabilen bu oyunların en çok 30’lu yaşlarındaki çalışan ve erkek arkadaşı bulunmayan kadınlar arasında popüler olduğunu belirtiyor.

Kana Shimada, yoğun çalışan kadınların gerçek bir ilişkiye zaman ve enerji ayıramayacakları düşüncesinde olduklarına dikkat çekiyor ve oyunların, kadınlara gerçek bir ilişkideki iniş ve çıkışları hissettirebildiğini sözlerine ekliyor.

Aşk oyunlarının popüleritesi günden güne artıyor. Yano Araştırma Enstitüsü’ne göre, bu tür aşk konulu simülasyon oyunlarının 2011 yılındaki satışları yüzde 30,4’lük artışla 177 milyon 300 bin dolara ulaştı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, ‘Han-kura’ isimli kullanıcı bu oyunların bu kadar popüler olmasının en önemli nedeninin kullanıcıların diğer insanlar fark etmeden diledikleri gibi oynayabilmeleri olduğunu söylüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir