HES kodu heskodunasilalinir

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

İçişleri Bakanlığı’nın, 30 Eylül tarihli genelgesiyle birlikte toplu kullanım alanlarında bulunabilmek ve şehir içi ulaşım dahil tüm toplu taşımacılıktan yararlanabilmek için vatandaşlara, HES kodu paylaşımı zorunluluğu getirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği “Hayat Eve Sığar” kısa adıyla HES uygulaması üzerinden Corona virüsü taşıyan kişileri ayırt edebilmek ve karantina şartına uymayanları tespit etmek amaçlanıyor.

Metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilmek ve kamu kurumlarında işlemlerini yaptırabilmek için, HES kodu iki şekilde temin edilebiliyor. Vatandaşlar, şehirler arası ulaşımda olduğu üzere şehir içi toplu taşımacılıkta ve kamu kurumlarını ziyaret etmeleri veya burada işlemlerini halletmeleri gerektiğinde söz konusu HES kodunu paylaşarak Corona virüsü riski taşımadıklarını belgeleyebilecek.

HES kodu uygulaması, toplu taşımada ve kamu kurumları gibi topluma açık mekanlarda Corona virüsü pozitif olmasına rağmen karantina şartına aykırı davrananları tespit etmeyi de sağlayacak.

Sağlık Bakanlığı’nın Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indirilme imkanı tanıdığı “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden kod oluşturulabiliyor. Bu mobil uygulamada, “HES kodu işlemleri” yazılı bölümüne girildiğinde “HES kodu oluştur” butonu tıklanarak, kod kullanım süresi seçildikten sonra kod oluşturulabiliyor.

Bu arada HES koduyla ilgili detaylı bilgilere, https://hayatevesigar.saglik.gov.tr adresinden ulaşılması mümkün. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm işlemler vatandaşlar tarafından kontrol edilebiliyor.

Vatandaşlar, “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebiliyor veya isteği zaman söz konusu kuruma verdiği sağlık durumunu görüntüleme yetkisini kaldırabiliyor.

HES kodu, mobil telefonlar aracılığıyla kısa mesaj (SMS) yöntemiyle de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) kimlik numarası, T.C. kimliğindeki seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılarak, 2023’e mesaj gönderilmesi gerekiyor. Eğer vatandaşlar, bu mesajda paylaşım süresini belirlemezse HES kodunun süresi 1 yıl olarak belirleniyor.

2.299 TL. fiyatıyla çok iddialı | General Mobile GM 20 Pro kutudan çıkıyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir