Honda’nın ‘şaşkın’ robotu Asimo

Honda tarafından geliştirilen robot Asimo, Tokyo’daki Miraikan Bilim Müzesi’ndeki ilk rehberlik gününde bazı teknik sorunlarla karşılaştı.

Müzenin ziyaretçilerini karşılayan Asimo, ziyaretçilerin ellerini soru sormak için mi yoksa fotoğraf çekmek için mi kaldırdıklarını ayırt etmekte zorlandı.

Dört haftalık bir denem süresi için Miraikan Bilim Müzesi’nde ‘işe’ başlayan Asimo, sesli komutlara yanıt veremiyor.

Bir dokunmatik ekran aracılığıyla seçilen 100 soruya yanıt vermek üzere tasarlanan Asimo, müze ziyaretçilerinin fotoğraf makineleri kendisine yöneldiğinde şaşırarak “Kim Asimo’ya soru sormak istiyor?” diye yanıt verdi.

Honda Robot teknolojileri uzmanı Satoşi Şigemi, “Asimo bir çocuğun kendisine el sallamasını tanımlayabiliyor. Ancak el sallamanın ne demek olduğunu anlayamıyor” dedi.

Asimo, 1996 yılından bu yana sürekli bir gelişim süreci içinde. Geçtiğimiz yıl Bristol Ünivewrsitesi Robot Laboratuvarı’ndan Profesör Chris Melhuish, bundan sonraki adımın robotların insanlarla iletişim kurabilmesi olacağını söyledi.

BBC’nin haberine göre araştırmacılar, robotların sadece belli komutlar doğrultusunda hareket etmekten çok, kendilerine verilen komutların sebep ve sonuçlarını değerlendirebilmesinin, insanlarla iletişim için bir sonraki teknolojik adım olduğunu ve çalışmaların bu yönde devam ettiğini belirtiyorlar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir