IBM’den yeni anabilgisayar zEnterprise

Yeni IBM zBC12 üst düzeyde performans, esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlıyor. 4,2 GHz ile daha hızlı bir işlemci, iki kat daha fazla kullanılabilir bellek kapasitesi ve büyüdükçe öde yaklaşımıyla müşterilere, sistemlerini bu yönde geliştirmeleri için olanak tanıyor.

Kurumsal bilgi işlem alanında uzun yıllara dayanan teknoloji liderliğine sahip IBM; en yeni analitik, bulut ve mobil bilgi işlem için tasarlanmış yeni zEnterprise BC12 (zBC12) ana bilgisayarını tanıttı.

Bu haberle birlikte IBM zEnterprise portföyüne yeni sektörel çözümler, gelişmiş yazılım ve işletim sistemleri de eklenerek müşterilerin kendi müşterilerine daha iyi hizmet sunmasına da yardımcı olunuyor.

Bu inovasyonlar; bankaların yeni mobil bankacılık hizmetleri sunmasını, sigorta şirketlerinin sahte talep ödemelerini önleyebilmesini, kamu kurumlarının bulut ortamındaki yeni uygulamaları kullanarak vatandaşlarla etkileşime geçmesini ve onlara hizmet sunmasını sağlamak amacıyla tasarlandı.

Yeni duyuruları değerlendiren IBM Türk Power Systems ve System z Ürün Müdürü Kadir Yılmaz şunları söylüyor:

“Analitik, bulut ve mobil bilgi işlem her sektörden işletmenin müşterileriyle iş yapma biçimini değiştiriyor. IBM’in zEnterprise teknolojileri, yeni ve gelişmekte olan iş yüklerinin yönetimi için müşterilere güçlü ve yüksek düzeyde güvenli bir platform sağlayarak, pazara sunma süresini hızlandırarak, müşterilerle kurulan daha güçlü bağlantılarla işlerini büyütmeyi teşvik ederek ve maliyetleri azaltarak bu gibi zorluklara yanıt veriyor.”

IBM zBC12

Yeni zBC12, müşterilere üst düzeyde performans, esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlıyor. Bir önceki teknoloji olan z114 ile karşılaştırıldığında zBC12; 4,2 GHz ile daha hızlı bir işlemci, iki kat daha fazla kullanılabilir bellek kapasitesi ve büyüdükçe öde yaklaşımıyla müşterilere, sistemlerini bu yönde geliştirmeleri için olanak tanıyor.

zBC12, IBM DB2 Analytics Accelerator ile entegre edildiğinde; iş analitiği iş yüklerini muadillerine göre dokuz kata kadar daha hızlı yanıt süresi, 10 kat üstün fiyat performansı ve yüzde 14 daha düşük toplam satın alma maliyetiyle gerçekleştirmeyi başarıyor.

Bulut bilgi işlem için zBC12, sanal sunucu başına günde 1,00 dolar gibi düşük bir ücretle tek bir alanda 520’ye kadar ya da çekirdek başına 40’a kadar sanal sunucuyu birleştirebiliyor. Tek bir zBC12, x86 dağıtık ortamlarında yüzde 55’e kadar tasarruf sağlayabiliyor.

İlk zEnterprise müşterileri için Enterprise Linux Server

Özellikle büyüyen pazarlarda işlerini hızla genişleten müşteriler için IBM, zBC12’nin yeni ve yalnızca Linux tabanlı Enterprise Linux Server (ELS) sürümünü de piyasaya sunuyor. ELS sürümü donanım, z/VM Hypervisor ve 3 yıllık bakımı içeriyor. Sistem, 3.000’in üzerinde Linux uygulaması portföyünü çalıştırabiliyor. Ayrıca müşteriler, analitik ve bulut bilgi işlem için bunu “ELS for Analytics” ve “Cloud-Ready for Linux on System z” çözümleriyle genişletebiliyor.

En gelişmiş zBC12 ve zEC12 için yeni inovasyonlar

Yeni donanım işlevleri, sunucudaki verileri sıkıştırarak CPU ve depolamadan tasarruf sunuyor. Örneğin; ağ gecikme sürelerinde yüzde 80’e kadar azalma sağlamak için yeni, yüksek hızlı ve düşük gecikme süreli bir G/Ç bağlantısına sahip. z/OS 2.1 ile IBM; yalnızca performans değil, z/OSMF ile aynı zamanda basitleştirilmiş yönetim özellikleri de sağlıyor. İyileştirilmiş iş yükü idaresi ve ekonomisine yönelik özel amaçlı motorlar zIIP ve zAAP için yeni 2:1 oranı barındırıyor. z/VM 6.3 ile müşteriler gerçek bellek ve yeni HiperDispatch işlevinde artışla tek seferde 520’ye kadar sanal sunucuyu birleştirebiliyorlar.

IBM; Cognos, SPSS ve DB2 gibi analitik yazılımlarında yeni yazılım güncellemeleri sunarak bankacılık, vergide sahtecilik ve analitik alanlarında yeni çözümler sağlıyor. Yeni bulut ve mobil çözümler, Tivoli, CICS ve DB2 için daha iyi entegrasyon ve güvenlik güncellemelerini de içeriyor.

zEnterprise Yazılım ve İşletim Sistemleri İyileştirmeleri

IBM; yeni yazılımlarla zEnterprise’da analitik, bulut, mobil ve güvenlik yeteneklerini ileri taşımaya devam ediyor. Analitik için yeni IBM zEnterprise Analytics System 9710 artık uygun maliyetli analitik uygulaması sağlayacak bir temel sunan “DB2 10 for z/OS VUE” ve zBC12 içeriyor.

Bulut için; bulut ortamındaki performans sorunlarını saptamak, işe etkisini en aza indirmek ve analitik görünürlüğünü artırmak için “IBM OMEGAMON for z/OS” ürün ailesi geliştirildi.

IBM; mobil aygıtlar, kurumsal veriler ve hizmetler arasındaki boşlukların kapatılmasına destek olmaya da devam ediyor.

Yeni z/VM (v6.3) işletim sistemi, “Live Guest Relocation”a dayanıyor ve artık 1 terabayta kadar gerçek bellek kapasitesiyle tek bir alanda herhangi bir platformdan daha fazla sanal sunucu için destek sağlıyor. Geliştirilmiş sistem performansı için “HiperDispatch” teknolojisinden yararlanıyor ve kurum genelinde ileri hizmet yönetimi için “OpenStack” olanağını etkin hale getiriyor.

Yeni z/OS 2.1 işletim sistemi, en yeni zEnterprise donanım özelliklerini (zEDC ve SMC-R) sağlıyor ve iş yüklerindeki verilere ilişkin pek çok performans ve ölçeklenebilirlik iyileştirmesi içeriyor. “Crypto as a Service” (Hizmet olarak Krypto) adındaki yeni bir özellik, “Linux on System z” uygulamalarındaki verileri şifrelemek için z/OS hizmetlerinin kullanılmasını sağlayarak daha güvenli şifreleme sunuyor. Bunun yanı sıra z/OS Management Facility geliştirmeleri, başlatma sürelerini iyileştiriyor ve iş akışı otomasyonunu mümkün kılarak maliyetleri daha da indirebiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir