Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin

IBM’in satın aldığı Red Hat’in yeni yol haritası [Video]

34 milyar dolar karşılığında IBM tarafından satın alınan Red Hat şirketinin Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin’le buluştuk ve şirketin yeni yol haritasını dinledik.

IBM’in satın aldığı Red Hat şirketinin Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin, 22 Ekim 2019 günü basın mesuplarıyla buluştu. Glens İstanbul’da gerçekleşen bu toplantıda ben de yer aldım ve notlarımı buradan paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Red Hat’in açık kaynak kodlu işletim sistemi ve yazılım çözümleri konusunda küresel bir dev olduğunu hatırlatarak başlamakta yarar var. Red Hat, deyim yerindeyse açık kaynak çözümlerinin kurumsallaşmış markası adeta.

34 milyar dolarlık satış

IBM ise teknoloji odaklı olmakla birlikte çok farklı dallarda faaliyet gösteren bir başka dev. İşte bu dev, açık kaynak sektörünün parlak yıldızı olan Red Hat’i geçtiğimiz aylarda 34 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

IBM ile Red Hat arasında ölçeklik açısından bir kıyaslama yapmak gerekirse, IBM’in dünya genelindeki farklı lokasyonlarda 400 binden fazla çalışanı bulunduğunu, Red Hat’in ise 18 bin çalışanı olduğunu aklımızın bir köşesinde tutmakta yarar var.

Red Hat ibm

Bağımsız marka olarak devam

Satın alma sonrasında Red Hat’in IBM’den bağımsız yine ayrı bir marka olarak faaliyetlerini sürdüreceğini belirten Tekin, “IBM, Red Hat’in bağımsızlığını, tarafsızlığını, kültürünü ve sektör ortaklarını koruyacağını taahhüt etmiş bulunuyor” dedi.

Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin, satın alma kararında şirketin bulut, konteynerler ve kurumlar için açık kaynak yazılımları gibi son derece başarılı ürün ve hizmetleri olmasının etkili olduğu görüşünde.

Openshift’le inovasyon kolaylaştı

Açık kaynak alanında kendine has bir kültürü olan Red Hat’in bulut yapıları, konteynerler ve Kubernetes teknolojisiyle öne çıktığını belirten Tekin, Openshift’le birlikte inovasyon yapmanın kolaylaştığını söyledi.

Red Hat’in açık geliştirme modelini ‘eşi benzeri olmayan bir kültür’ olarak tanımlayan Tekin, “Red Hat kendini açık kaynağa adayan bir şirket olduğu için müşterilerin gözünde de büyük bir değer taşıyor” dedi.

Red Hat ibm container kubernetes

Konteyner teknolojisinin getirdikleri

Tekin’in verdiği bilgiye göre, hibrit bulut ve konteynerlerin temelinde Red Hat Enterprise Linux 8, Red Hat OpenShift 4 ve Red Hat OpenStack Platform bulunuyor ve iş yükleri sorunsuzca taşınabiliyor.

Konteyner ve Kubernetes teknolojilerinin hibrit bulutla birlikte kurumlar için gerçek bir teknik yol sağladığını belirten Tekin, kurumların hibrit ve çoklu bulut üzerinde diledikleri ölçekte konteyner kullanabildiklerini ifade etti.

İş yükü arttığında da sorun yok

Örneğin bir e-ticaret firması, Black Friday gibi sunucu iş yükünün arttığı günlerde sorunsuzca hizmet verebilmek için bu teknolojilerden yararlanabiliyor ve ziyaretçi sayısının 500 kat arttığında bile hizmet verebiliyor.

Dünya çapında binden fazla şirketin Red Hat OpenShift Konteyner Platformu’nu kullandığı bilgisini veren Tekin, “Geçen yıl Red Hat’in OpenShift müşteri sayısı neredeyse iki katına çıktı” şeklinde konuştu.

2023’e kadar 5,5 milyar dolar

Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin, sözlerini şöyle tamamladı: “451 Research tahminlerine göre uygulama konteyner yazılım pazarı, her yıl yüzde 28 büyüme oranıyla 2023’e kadar 5,5 milyar dolar seviyesini geçecek.

Fortune 100 listesinin üst sıralarında yer alan şirketlerin yaklaşık yüzde 50’si ve Fortune Global 500 listesinin üst sıralarında bulunan şirketlerin yaklaşık yüzde 30’u Red Hat OpenShift’i kullanıyor.

Red Hat Enterprise Linux ibm kubernetes container

Fortune 500’te Red Hat ağırlığı

Red Hat Enterprise Linux üzerinde çalışan Red Hat OpenShift, genel bulutta en çok hizmete alınan ticari Linux işletim sistemi olarak öne çıkıyor. Fortune 500 şirketinin yüzde 90’ından fazlası Red Hat’e güveniyor.

Red Hat, 25 yıl önce doğduğu günden bu yana açık kaynak topluluklarıyla iç içe çalışıyor. Linux’tan 1990’lardaki Apache ve Kubernetes’e kadar Red Hat açık kaynak tarzından taviz vermeden daha iyi teknolojiler üretiyor.

Kodları açmanın avantajı

Birçok şirket kendi ürünlerinin dağıtımını ve kontrol sağlayabilmek için kodlarını gizli tutuyor. Red Hat teknolojileri ise görmek, öğrenmek, kullanmak, değiştirmek ve dağıtmak isteyen herkese açık.

Kodları geniş kitlelerin incelemesine açtığınız zaman, daha çok insan buna katılıp ‘bug’ ya da güvenlik açıkları varsa bulabiliyor, daha çok platformda test edebiliyor ve yeni fikirlerle ürünleri zenginleştiriyorlar.”

Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin’in açıklamalarının YouTube kaydını aşağıdan izlenebilirsiniz:

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir