İHA ticareti yapan ve kullananlara önemli uyarı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, insansız hava aracı sahiplerini ilgilendiren çok önemli bir duyuru yayınladı. Açıklama şöyle:

Yapılan incelemeler sonucu; onaylı bazı insansız hava aracı kayıtlarında gerçeğe aykırı (eksik veya yanlış) seri numarası, ağırlık bilgisi ve araç fotoğrafı yüklenmiş olduğu tespit edilmiştir.
Bu kapsamda, bu araçların onayları iptal edilmiş olup araç kullanıcısına onay iptali sebebinin bulunduğu otomatik mail atılmıştır.

Bu insansız hava aracı kullanıcılarının ilgili kısımları düzeltip tekrar onaya göndermesi gerekmektedir. Kayıt dışı uçuşun yasak olması sebebiyle, tekrar onaya gönderilen insansız hava araçları onaylanmadan uçuş yapılmaması gerekmektedir.

Online kayıt sistemi(iha.shgm.gov.tr)’nde kayıt İHA kullanıcı kaydını sildirmek isteyen ve insansız hava aracı kaydını hurdaya ayırmak ve ya herhangi bir sebep ile sildirmek isteyen kullanıcılar bir dilekçe ile Genel Müdürlüğümüze resmi başvuru yapmak zorundadır.

Onaylı İHA kullanıcıları, kişisel bilgilerinin (lisans numarası, resim, TC, Ad-Soyad vs.) yazılı olduğu kartı bastırmak için ‘Çıktı Al’ butonuna bastıktan sonra kullanıcı resmi yüklenmez ise yazdırmadan önce ‘Arka plan grafikleri’ ve ‘Altbilgiler ve Üstbilgiler’ seçeneklerini aktif etmeleri (onaylamaları) gerekmektedir.

Kayıtlı İHA kullanıcıları hesaplarına insansız hava aracı eklerken aracın orijinal seri numaralarını (Craft S/N) girmeleri gerekmektedir. Model numaraları, QR kodları, FCC ID numaraları, EAN,UPC, Date Kodu vs. gibi diğer numaralar seri numaraları yerine kullanılamaz. Bu şekilde yapılan başvurular reddedilecektir.

Kayıtlı kullanıcı ve araç bilgilerinde değişiklik (adres, e-posta adresi, telefon numarası vb. ya da seri numarası, araç kategorisi, kamera-sticker bilgisi vb.) yapmak isteyen İHA kullanıcılarının bu değişiklikleri kendilerinin yapma yetkisi bulunmamaktadır. Bu kişiler değişiklik işlemlerinin gerçekleştirilmesi için resmi dilekçe ile Genel Müdürlüğümüze başvurup kayıtlarının silinmesini ve yeniden kayıt olmayı talep etmesi gerekmektedir. İlgili kişilerin kayıtlarının silinmesine müteakip tekrardan kullanıcı ve ya araç kaydı yapmaları gerekmektedir.

İnsansız Hava Aracı İthalat Prosedürü

SHT-İHA (İnsansız hava Aracı Sistemleri Talimatı, Genel Müdürlüğümüz ve ya resmi İHA web sitemizden ulaşılabilir.) talimatımız Madde-6 kapsamında yurda giren ve 500 gr altı insansız hava araçları için İHA kapsam dışı belgesi talep edilmektedir. Başvuru sahibi İnsansız hava aracı kapsam dışı yazısı için resmi başvuru yapar, başvuru ekine İHA’nın 500 gram altı olduğunu gösterir belge ve fatura ya da gümrükten alınan ve aracın gümrükte olduğuna dair bir belge ekler. Uygun görüldüğünde kapsam dışı yazısı dilekçede bulunan adrese gönderilir. (Mail yoluyla resmi yazı gönderilmez)

SHT-İHA talimatımız Madde-6 kapsamında yurda giren 500 gr. ve üstü insansı hava araçları için İHA İthal Teknik Uygunluk yazısı talep edilir. Başvuru sahibi talimatımızın ilgili maddesi kapsamında Form 336 (İthal Teknik Uygunluk Başvuru Kontrol Formu, Genel Müdürlüğümüz ya da resmi İHA web sitesinden ulaşılabilir)’yı doldurup ekleri ile beraber resmi yolla kurumumuza göndererek başvuru yapar. Başvuru, uygun ve eksiksiz ise onaylanır ve başvuru sahibine teknik uygunluk yazısı gönderilir. Aksi takdirde başvuru reddedilir.

İnsansız Hava Aracı Özel Uçuş İzni Prosedürü

SHT-İHA (İnsansız hava Aracı Sistemleri Talimatı, Genel Müdürlüğümüz ve ya resmi İHA web sitemizden ulaşılabilir.) talimatımız kapsamında ticari amaç için insansız hava aracı kullanacak şahıs ve ya şirketler, talimatımız Madde-8 çerçevesinde özel uçuş izni almak zorundadır. Özel uçuş izni alan şirket ve ya şahıslar talimatımızda belirtilen uçuşa yasak bölge ve şartlarda uçuş gerçekleştirmek için ek olarak Uçuş İzni de almak zorundadırlar. Hobi-Eğlence amaçlı İHA kullanan şahıslar Uçuş izni almaları durumunda belirtilen şartlarda uçuş yapabilirler.

Her türlü soru, öneri ve görüşleriniz için  ‘ihadestek@shgm.gov.tr’ adresine mail atabilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir