Instagram - Kevin Systrom ve Mike Krieger

Instagram efsanesinin kurucuları Facebook’tan ayrılıyor

Instagram kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger’ı kaybetti. İki kurucu şirketten ayrılma kararı aldı. Systrom ve Kreiger’ın, Facebook yönetimiyle yaşadığı gerginlik nedeniyle istifa kararı aldığı belirtiliyor. Şirketin CEO’su Systrom, “Merakımızı ve yaratıcılığımızı keşfetmek için ayrılıyoruz” dedi.

Facebook durgunluk dönemine girdi

2012’de Facebook’un 1 milyar dolara satın aldığı Instagram’ın bugün 1 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı var. Zaman içinde Instagram’ın popülaritesi artarken, Facebook durgunluk dönemine girmiş durumda.

Facebook satın alınca Instagram’ın büyüsü bozuldu

Facebook’un Instagram’ı gelir yaratan bir uygulamaya dönüştürüp kullanıcıların para ödemesini gerektiren yeni özellikler eklemeye çalışması bazı çevreleri rahatsız etmiş, bu yaklaşımın Instagram’ın kuruluş felsefesi olan sadeliğe ters düştüğünü vurgulayanlar olmuştu.

‘Yeni bir sayfa açmaya hazırız’

Kevin Systrom ve Mike Krieger 2010’da kurdukları şirketi Facebook’a devrettikten sonra, uygulamayı yönetmeye devam etti. Systrom açıklamasında, “Yeni bir sayfa açmaya hazırız. Yeni şeyler geliştirmek biraz geri çekilip bakmayı, bize neyin ilham verdiğini anlamayı ve dünyaya ihtiyacı olan şeyi vermeyi gerektiriyor” dedi.

‘Ne geliştireceklerini görmek için sabırsızlanıyorum’

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de açıklamasında “Instagram, kurucularının ortak yaratıcılıklarını yansıtıyor. Birlikte çalıştığımız altı yıl içinde çok şey öğrendim ve bundan büyük keyif aldım. Bundan sonra ne geliştireceklerini görmek için sabırsızlanıyorum” diye konuştu.

Polaroid fotoğraflardan esinlendiler

Şimdi 30’lu yaşlarında olan Systrom ve Krieger Stanford Üniversitesi’nde okurken tanıştı. Polaroid fotoğraflardan esinlenerek yaratılan Instagram sadece iPhone’lar için geliştirilmişti. 2012’de Instagram’ın 30 milyon kullanıcısı vardı.

BBC’nin haberine göre, Nisan’da WhatsApp‘ın kurucularından Jan Koum da, 2014’te Facebook’a sattıkları şirketten ayrılacağını açıklamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir