‘İnternetle Hayat Kolay ile dijital uçurumu kapatacağız’

Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan, Türkiye’de dijital teknolojilerin verimli kullanımı için çalışma yaptıklarını belirterek, “Türkiye’nin kalkınmasına destek olmak amacıyla dijital ekosistemi büyütecek çalışmalar yapıyor, internet erişimini ve kullanımını yaygınlaştıracak adımlar atıyoruz” dedi.

Türk Telekom açıklamasına göre, Aslan, bilgiye erişimde fırsat eşitliği için hayata geçirilen Türk Telekom Grubu internet okuryazarlığı projesi “İnternetle Hayat Kolay”ın 123 gönüllüsü ile İstanbul’da düzenlenen ulusal koordinasyon toplantısında bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği iş birliği ile yürütülen İnternetle Hayat Kolay projesinde görev alan 123 gönüllüye hitap eden Aslan, “Türk Telekom Grubu olarak Türkiye’nin kalkınmasına destek olmak amacıyla, dijital ekosistemi büyütecek çalışmalar yapıyor, internet erişimini ve kullanımını yaygınlaştıracak adımlar atıyoruz” dedi.

Toplantıda, Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllülerle görüş alışverişinde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Aslan, “Kalkınmada öncelikli 20 ilde toplam 7.500 kişiyi internet okuryazarı yapan gönüllüleri kutluyorum” ifadelerini kullandı. Aslan, grubun interneti yaygınlaştırmak için sürdürdüğü çalışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“İnternet küresel ekonomiyi dönüştürüyor, dünyanın iki ucunu, farklı kültürleri, farklı yaşam biçimlerini birbirine bağlıyor ve toplumların kalkınmasında çok önemli bir görev üstleniyor. Biz de Türkiye’nin lider internet şirketi olarak, Türkiye’nin kalkınmasına destek olmak amacıyla dijital ekosistemi büyütecek çalışmalar yapıyor, internet erişimini ve kullanımını yaygınlaştıracak adımlar atıyoruz. Bireylerin hızla gelişen teknolojiye uyum sağlayabilecek becerilerle donatılmasına yardımcı olmak için bize önemli bir görev düşüyor. Biz de gönüllü gençlerimizle bu görevimizi yerine getirmek için çalışıyoruz.”

Türk Telekom, Türkiye’nin kalkınmada öncelikli 20 şehrinde, internet okuryazarlığı eğitimi veren gençler bugüne kadar 7.500 kişiye eğitim verdi. Sosyoekonomik nedenlerle internetin sunduğu olanakları yeterince tanımayan ve faydalanamayan kişilerin internet ile tanışmalarına öncülük etmek üzere başlatılan “İnternetle Hayat Kolay Projesi”, Türkiye’nin internet okuryazarlığı oranının artışına katkıda bulunarak, bilgiye erişimde eşit olanak sunmayı amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği iş birliği ile yürütülen İnternetle Hayat Kolay projesinde yer alan 123 gönüllü gencin görev aldığı projede katılımcılara internetin güvenli kullanımı, e-posta kullanımı, e-devlet uygulamaları, görüntülü haberleşme, online bankacılık ve sosyal medyanın bilinçli kullanımı gibi konularda eğitim veriliyor.

Uluslararası düzeyde de ses getiren İnternetle Hayat Kolay Projesi, 2013 yılında kazandığı 5 ödül ve 2014 yılında kazandığı 2 büyük ödül ile başarısını taçlandırdı. Proje, 2014 yılında dünyanın en iyi 50 projesi arasında gösterilerek Global Sabre Awards’a layık bulundu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir