iPad Mini’nin retina ekranı Samsung’dan

Apple’ın tedarikçileri dördüncü çeyrekte seri üretimine geçecekleri iPad mini için gerekli olan yüksek çözünürlüklü ekranı muhtemelen Samsung’dan alacak. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bu bilgi Apple’ın rakibi Samsung’a bağımlılığını azaltma çabalarının ne kadar zor olduğunun da bir göstergesi.

Kaynaklar, Apple’ın şu an düşük çözünürlüklü iPad mininin aksine Asya’daki tedarikçileri ile “retina” olarak bilinen yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip iPad mini üzerinde çalıştığını ifade ediyorlar. Yeni gelecek iPad minin ekran boyutunun ise geçen Kasım piyasaya çıkan iPad mininin sahip olduğu 7,9 inçlik ekran ile aynı olması bekleniliyor. Yine kaynaklar yeni iPad mininin arka kısmının değişik renk seçeneklerine sahip olacağını da belirtiyorlar.

Yeni iPad mini için Apple’ın parça üreticilerine ekranlar için Samsung Display, Sharp ve LG Display şirketleri ile çalışmayı planladığını bildirdiği belirtiliyor. Konuya yakın bir kaynak, Apple’ın ilk başta sadece Sharp ve LG Display ile çalışmayı planladığını ancak ekran tedarikini garantiye almak için Samsung’u da daha sonra listeye dahil ettiğini söyledi. Şu an piyasada bulunan iPad minilerin ekranı LG Display ve Tayvan’ın AU Optronics şirketi tarafından sağlanmıştı.

Google’ ın geçen hafta tanıttığı yüksek çözünürlüklü ekrana sahip Nexus 7 tableti ardından Apple’ın retina ekrana sahip bir iPad miniyi piyasaya sürmesine daha kesin gözü ile bakılıyor. Öte yandan Apple, Samsung, Sharp ve LG Display konu ile ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Apple’ın bir sonraki iPad minilerinde Samsung’u seçmesi bu iki şirket arasındaki benzersiz ilişkiyi de bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Apple ve Samsung çok uzun yıllardır birlikte çalıştılar. İlk olarak daha küçük ve ince iPod’lar için çip üretiminde sonrasında ise iPhone’lara güç veren işlemcilerde. Ancak Samsung’un dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konuma gelmesi Apple olan ilişkilerini de daha karmaşık hale getirdi. iPhone’un Cupertino, California’daki üreticisi Güney Kore şirketini kendi tasarımlarını taklit ettiği suçlaması ile 2011 yılında mahkemeye verdi. Her iki şirket hala önde gelen piyasalarda birbirlerinin ürünlerini yasaklatmak için mahkeme salonlarında savaş veriyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Apple bir zamanlar kendisinin hayati öneme sahip tedarikçisi Samsung ile yollarını ayırma planları yapmaya başladı. Son olarak Apple, Taiwan Semiconductor Manufacturing ile 2014 yılından itibaren kendisine çip üretmesi için bir anlaşma imzaladı. Apple ayrıca iPhone ve iPad ekranları için Samsung haricindeki diğer tedarikçilere daha fazla önem vermeye de başladı.

Ancak Apple yine de bu şirket ile bağlarını tam olarak koparamıyor. Bunun da en büyük nedeni Samsung’un Apple’ın talep ettiği kalitede parçayı zamanında üretebilen sayıca az birkaç şirketten biri olması.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir