iPhone 5 12 Eylül’de geliyor

Dünya çapında milyonlarca tüketicinin gönlünü çalan Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 5’i 12 Eylül tarihinde tanıtacağı belirtiliyor. Bloomberg News’ün şirketin planlarından haberdar olan iki kişiye dayandırdığı haberine göre yeni model, iPhone 4S’e göre çok daha ince bir gövdeye ve çok daha geniş bir ekrana sahip olacak. Şirketin tablet bilgisayar iPad’in küçük bir versiyonu olan iPad Mini’yi de aynı gün görücüye çıkartacağı kamuoyuna yansıdı.

12 Eylül’de tanıtımı yapılacak olan yeni modelin 21 Eylül’de de raflarda yerini alacağı kaydediliyor. Bu modelle birlikte 2010 yılında piyasaya sürülen iPhone 4’ün tasarımının ilk kez değişeceği belirtiliyor.

Apple, ürünleri hakkında yapılan haberler karşısında sessizliğini korudu. Haberlerin kamuoyunda yer bulmasının ardından şirketin New York Borsası’ndaki hisse senetlerinin yüzde 1,7 değer kazandığı görüldü.

Hukuk savaşına devam

Öte yandan Apple ile Samsung arasındaki hukuk savaşı hız kesmeden devam ediyor. Piyasaya sürdüğü akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda iPad ve iPhone’u taklit ettiği gerekçesiyle Apple’ın Samsung’a karşı açtığı dava ABD’nin San Jose kentinde görülüyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre federal mahkemede görülen davada, Apple’ın iddia edilen hak kayıpları konusunda hüküm verecek jüri pazartesi günü seçildi. 10 kişilik jüri yedi erkek ve üç kadından oluşuyor. İki şirket arasında İngiltere ve Almanya’da da karşılıklı davalar sürüyor.

Amerikan piyasa araştırma şirketi IDC’nin cuma günü açıkladığı rakamlara göre Samsung dünyada en çok akıllı telefon satan üretici konumunda. Samsung’un yılın ikinci çeyreğinde 51 milyon cihaz sattığı ve tüm dünyada yüzde 32,6’lık bir piyasa payına sahip olduğu kaydedildi. Rakamlara göre Apple ise 26 milyon iPhone satışı ile yüzde 16,9’luk bir pazar payına sahip.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir