karne hediyesi karne hediyeleri

iPhone 6 Plus, iPhone 6’ya göre 2 kat fazla veri tüketiyor

Citrix, 2015’ün ilk çeyreği için Citrix Mobil Analiz Raporu’nu yayınladı. Mobil Analiz Raporu, küresel çapta mobil şebeke operatörleri ve işletmelerden oluşan bir grupla yaptığı inceleme sonucu edindiği verilerle, hem mobil aboneler hem de kurumlar için mobilite trendlerine dikkat çekiyor. Rapor, son mobilite trendleri hakkında, tüm mobil ekosistem genelindeki tüketicileri, kurumları ve mobil operatörleri etkileyecek değerli bilgiler içeriyor.

iPhone 6 Plus sahibi mobil aboneler iPhone 6 kullanıcılarına kıyasla iki kat daha fazla veri kullanıyor. Bu farkın daha büyük ekranda daha fazla videonun izlenmesi nedeniyle oluştuğunu söyleyebiliriz. Hem abonelerin hem de kurumsal BT departmanlarının, phablet cihazların mobil veri fiyatlandırma planlarını ve kurumsal bütçeleri nasıl etkilediğinin farkında olmaları gerekiyor.

Mobil veri tüketimi arttıkça mobil kullanıcı deneyimi, giderek bir video deneyimine dönüşüyor. Örneğin, veri hacmine göre sıralanmış ilk beşte yer alan mobil oyunların artık hepsi video içeriğine sahip. 2014 yılının ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında ise bu rakamın beşte iki olduğunu görüyoruz. Ayrıca, sporla ilgili mobil video içeriği de iki katın üzerine çıktı.

2014 yılının 3.çeyreğinde yüzde 21 olan mobildeki tüm spor içeriği 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 50’ye ulaşmış durumda. Mobil videoların her zaman her yerden ulaşılabilir olmasıyla birlikte video optimizasyonu, hem tüketicilere hem de kurumlara tatmin edici bir deneyim sağlanmasında önemli bir rol oynayacak.

Kurumlar tarafından yönetilen cihazların sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 72 oranında artış gösterdi. iOS dünya genelinde yüzde 64 ile kurumsal segmentteki hakim mobil platform olma unvanını korurken, Android’in Asya’da popülerlik kazandığını ve Windows’un EMEA bölgesinde (yüzde 16) Kuzey Amerika’da (yüzde 7) olduğundan iki kat daha popüler olduğunu görüyoruz.

Daha detaylı analizler, mobil işletim sistemi platformlarındaki dağılımın sektörlere göre farklılık gösterdiğini ortaya koyuyor. Finans sektöründeki yönetilen cihazların yüzde 71 oranında iOS kullandığı ve sağlık sektöründeki yönetilen cihazların yüzde 39’unun Android olduğu görülüyor.

Ayrıca, rapordaki son bulgular, kurumların verimlilik ve işbirliği uygulamalarında beyaz liste ve kara liste işlemlerini başlattığının altını çiziyor. Bu da birçok işletmenin çalışan mobilitesini teşvik etme ve yönetme şekillerinde daha kapsamlı bir anlayışla hareket ettiğine işaret ediyor.

Citrix, Mobilite Çözümleri ve Ortaklıklar Bölümü Başkan Yardımcısı Chris Fleck, sonuçlarla ilgili şunları söyledi: “Bireysel ve kurumsal mobilite arasındaki çizgi, insanların hayatlarının her alanında düzenli olarak aynı akıllı telefonları ve tabletleri kullanmaları nedeniyle bulanıklaşmaya devam ediyor. Bireysel ve kurumsal mobilite arasındaki yapay sınırları korumak artık mümkün değil. Mobil kullanıcı davranışları, tercihleri ve ihtiyaçları ile ilgili en güncel ayrıntılı bilgileri içeren Mobil Analiz Raporu, insanların evlerinde, iş yerlerinde ve eğlence amacıyla ihtiyaç duydukları mobil deneyimleri sunabilmeleri için mobil operatörler ve kurumsal BT departmanlarına potansiyel tuzaklar ve fırsatlar konusunda yeni kapılar açıyor.”

Rapor, Citrix müşterileri arasında küresel çapta yapılan kesit çalışması sonucu hem mobil abonelere hem de kurumlara ait anonim olarak edinilen mobilite verilerinin analizinden meydana geliyor. Veri kaynakları, ByteMobile trafik raporlama çözümü ve XenMobile kurumsal mobilite yönetimi çözümünü içeriyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir