İsrail ile Filistin arasında Twitter savaşı

İsrail ordusu ile Filistin’deki İslamcı grup Hamas arasındaki propaganda savaşlarında Twitter yoluyla yeni bir cephe açıldı. İsrail ordusu Çarşamba gününden itibaren Hamas’a karşı Gazze Şeridi’nde yürüttüğü askeri operasyonlar hakkında tweet’ler atıyor.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği ilk hava saldırısında Hamas’ın askeri kanadının lideri Ahmet Said Halil el Cebari öldürülmüştü. Saldırı sonrasında İsrail ordusu saldırının video görüntülerini ve “bertaraf edildi” ibaresiyle Cebari’nin bir fotoğrafını Twitter’da yayımladı.

Buna Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları “Nerede olurlarsa olsunlar kutsal ellerimiz liderlerinize ve askerlerinize erişecek ‘Kendinize Cehennem Kapılarını Açtınız.'” mesajı ile karşılık verdi.

Ordunu buna tehditvari yanıtı ise “Hamas’ın alt ve üst düzey elemanlarına önümüzdeki günlerde günışığına çıkmamalarını tavsiye ederiz” şeklinde oldu.

Bu arada Hamas İsrail’e yönelik havan topu ve roket saldırıları hakkında sürekli son dakika haberleri gönderiyor. YouTube’da perşembe günü paylaştıkları bir videoda ilk kez, Tel Aviv’i hedef alan ve Fecir 5 füze atışı olduğunu iddia ettikleri bir görüntü yayımladılar.

Ordu ise “Gazze’de roket deposu” olarak adlandırdığı bölgeye yaptığı hava saldırısının video görüntülerine bağlantıyı tweet mesajı olarak gönderdi.

Sosyal medyanın askeri operasyonlarla bağlantılı kullanılmasının onu amaçlarından saptırdığını ifade eden uzmanlar, bu girişimlerin Twitter’in “başkalarına karşı şiddet ve tehdit içeren yayımlarda bulunulamaz” kuralını da ihlal ettiğini belirtiyor. BBC’nin haberine göre, Twitter’in bu yayımlara müdahale ederek taraflara yasak getirip getirmeyeceği merak konusu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir