İsrail’in sosyal medya askerleri

İsrail’de başbakanlığın öğrencileri, sosyal medyada devlet yanlısı mesajlar vermek için ‘gizli’ ve ‘yarı-askeri’ birimler şeklinde organize ettiği ortaya çıktı.

İsrail gazetesi Haaretz’in yayımladığı hükümet belgesine göre, başbakanlık ofisinin amacı, Ulusal İsrail Öğrenciler Birliği ile işbirliği içinde, 7 İsrail üniversitesinde ‘online kamu diplomasisi’ adı altında ‘gizli birimler’ oluşturmak.

Belgeye göre, öğrenciler İsrail adına Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarıyla başbakanlık ofisinin kamu diplomasi kolu olarak görüş yazacak fakat resmi hükümet temsilci kimliklerini belirtmeyecekler.

Haaretz gazetesi, bu tarz bir girişimin öğrencileri ve üniversiteleri uluslararası propaganda için araç olarak kullanmasının yanı sıra ‘yarı-askeri’ hale getireceğini aktardı.

Yeni Şafak’ın haberine göre, geçen yıl ‘Elektronik İntifada’ adlı girişim, İsrail hükümetinin, öğrencilere sosyal medya da propaganda yapmak ve bunun yayılmasını sağlamak için 2000 dolar ücret karşılığında full time çalıştırdığını ortaya çıkarmıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir