İstanbul Bilgi Üniversitesi Fujitsu’yu seçti

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanının lider firmalarından Fujitsu; İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde oluşturduğu güçlü bilişim altyapısı sayesinde 16 bini aşkın öğrenci ve bine yakın akademisyene 7/24 kesintisiz servis ile iş sürekliliği hizmeti sağlıyor.

Fujitsu’nun güçlü iş ortaklarından ISB Bilişim Teknolojileri’nin yetkin teknik kadrosunun da desteğiyle hayata geçen projede; İstanbul Bilgi Üniversitesi ile diğer üniversiteler arasında önemli bir teknolojik farklılık doğmuş oldu.

Kurulan çok yüksek kapasiteli Fujitsu sunucu ve veri depolama ürünleri sayesinde kapsamlı araştırma projeleri, sistem çökmesi ya da durması gibi sorunlarla karşılaşmadan çok yüksek hızda sonuçlandırılabiliyor.

Aynı kaynağı birçok kişinin eş zamanlı olarak kullanabildiği sistemde yer alan “Sanal Sunucu” özelliği sayesinde, sunucu ihtiyacı doğan herhangi bir projede sanal sunucu tahsis edilebiliyor. Böylece TÜBİTAK gibi kurumlar ile Ar-Ge faaliyetleri yapan öğrenci ve akademisyenler, çok güçlü bir kaynak kullanma imkanına kavuşurken kendi kontrollerinde bulundurdukları sunucuya sahip olabiliyorlar.

Laboratuvarlardaki bilgisayarlar için ise tek seferde bütünü kapsayan yazılımlar sayesinde “Sanal Masaüstü” uygulaması kullanılabiliyor. Böylece hiçbiri için tek tek yazılım yükleme ya da “up-grade” etme gibi sorunlarla uğraşılmıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Direktörü Melike Beykoz, “Teknoloji ortağı olarak seçtiğimiz Fujitsu altyapısı sayesinde kurulan çok yüksek kapasite ile akademisyenlere ve öğrencilere mobilite imkanı sunuyoruz. İsteyen, istediği saatte dışarıdan sisteme bağlanıp sanal laboratuvar imkanlarına kavuşabiliyor” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir