İstihdam şampiyonları Telekom, Turizm ve Bilişim

Türkiye’nin en çok tercih edilen insan kaynakları platformu Kariyer.net, her ay düzenli olarak paylaştığı İstihdam Endeksi’nin şubat ayı verilerini açıkladı. 16 bin 500 özgeçmiş ve 42 binin üzerinde firmanın talep ettiği işgücü verileriyle oluşturulan İstihdam Endeksi’ne göre Şubat  2013 döneminde Kariyer.net’te toplam 13 bin 882 yeni iş ilanı yayınlanırken; bu ilanlarla yaklaşık 49 bin kişi yeni iş fırsatı yakaladı.

Şubat 2013’te yayınlanan yeni iş ilanı sayılarında 2012’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 6 oranında artış, Ocak 2013’e göre ise yüzde 4 oranında düşüş yaşandı. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, şubat ayında az iş günü bulunduğunu ve iş günü ortalamasına göre hesaplandığında yeni ilan sayılarının bir önceki aya göre yüzde 6 artış gösterdiğine dikkat çekerek, “2013’ün ilk iki ayında istihdamın artış trendinde olduğunu gözlüyoruz” dedi.

Telekom, Turizm ve Bilişim’den rekor

Azoz, oransal artışlara bakıldığında Şubat ayında telekom, turizm ve bilişim sektörlerinin ilan sayılarında rekor kırdığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Telekom, 2012’nin Şubat ayına göre yüzde 89’luk çok önemli bir artış gösteriyor. Ayrıca Şubat, yaz sezonuna hazırlık yapılan turizm sektöründe istihdamın arttığı önemli bir ay. Turizm sektöründe baktığımızda 2012’nin aynı dönemine göre yüzde 12’lik bir artış gözlemliyoruz. Bu ay rekor kıran bir diğer sektör ise bilişim. Bilişim sektöründe 2012 Şubat’a göre yüzde 51’lik çok önemli bir artış gözlemleniyor.”

İstihdamda ilk 3 İstanbul, Ankara ve Bursa

Kariyer.net İstihdam Endeksi’nin aylık en çok iş fırsatı sunan ilk 20 şehir listesinde, ekonomik ve nüfus potansiyeli ile İstanbul, zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. Şubat ayında en çok istihdam fırsatı bulanan şehirler İstanbul’dan sonra Ankara ve Bursa olarak sıralanıyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise Kocaeli, yüzde 135 ile en fazla artış gösteren şehir olarak öne çıkıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir