iTunes U’dan içerik indirme sayısı bir milyarı geçti

Apple bugün iTunes U’dan içerik indirme sayısının bir milyarı geçtiğini duyurdu. iTunes U en önemli okullar ve saygın kütüphaneler, müzeler ve kuruluşlar tarafından hazırlanmış ve eğitimcilerin tüm dünyadaki iOS kullanıcıları için dersler, ödevler, kitaplar, sınavlar ve daha fazlasını hazırlamalarına yardımcı olan dünyanın en büyük çevrimiçi ücretsiz eğitim içerikleri kataloğuna sahip.

“Her türdeki eğitimcilerin ve öğrencilerin iTunes U ile yaptıkları şeyleri görmek ilham verici” diyen Apple’ın İnternet Yazılımları ve Hizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Başkan yardımcısı Eddy Cue sözlerini şöyle sürdürdü: “iTunes U’da sunulan inanılmaz içerikler sayesinde, öğrenciler daha önce benzeri hiç görülmeyen biçimlerde öğrenebilirler; şu anda iTunes U derslerine kayıtlı 250.000’den fazla öğrenci var. Bu öğretme ve öğrenme biçimimizde olağanüstü bir değişiklik anlamına geliyor.”

1.200’den fazla üniversite ve yüksek okul ve 1.200’den fazla ilköğretim ve bölge okulu sanat, bilim, sağlık ve tıp, eğitim, iş vb… alanları kapsayan herkese açık 2.500 ders ve binlerce özel ders sunuyor. Duke, Yale, Cambridge, MIT ve Oxford gibi önde gelen üniversiteler 100.000’den fazla öğrenciyi iTunes U derslerine kaydederek daha fazla öğrenciye ulaşıyorlar ve Stanford Üniversitesi ve The Open University (Açıköğretim Üniversitesi) tarafından sunulan içerikler, her iki üniversite için de 60 milyondan fazla kez indirilmiş durumda. Ohio Eyalet Üniversitesinden Matthew “Dr. Fus” Stoltzfus’un Genel Kimya dersine açıldığı ilk yıl 100.000’in üzerinde iTunes U öğrencisi kaydoldu.

Profesör Stoltzfus bu konuda şu açıklamayı yaptı: “ iTunes U dersim üniversite dışındaki öğrencilerden çok büyük ilgi görüyor. iTunes U’daki malzemelerini kendi derslerini hazırlamak için kullanan lise öğretmenleriyle, sınıf arkadaşlarına ders anlatmak için dersimden yararlanan tüm dünyadaki lise öğrencileriyle, hatta zihinsel olarak faal kalmak isteyen emeklilerle bile birlikte çalışıyorum.”

itunesub

Her büyüklükte okulun içeriklerini tüm dünyadaki ilgililerle paylaşabilmesinin bir sonucu olarak, indirilen iTunes U uygulamalarının yüzde 60’ından fazlasının kaynağı  ABD dışında. iTunes U’nun benzeri olmayan küresel erişim alanı Irvine, California Üniversitesinde Profesör Dan Stokols gibi eğiticilere kendi alanlarında uluslararası bir ün ve saygınlık kazandırıyor.

iTunes U’daki Çevresel Psikoloji dersine 170.000’in üzerinde öğrencinin kaydolduğu Profesör Stokols şunları belirtti: “iTunes U sayesinde, Çin’deki öğrencileri ve meslektaşlarımı kronik çoklu görev yürütme, aşırı bilgi yükü ve stres arasındaki bağlantıları araştırmaya yönlendirebildim; Avrupa’daki öğrencilerle araştırma yayınları ve lisans programları hakkında tartışabildim ve Avustralya’daki öğrencilerle fiziksel aktivite ve obezitenin toplum içindeki yaygınlığı üzerinde komşuluk yapısının etkisi konusunda görüş alışverişinde bulunabildim. Ücretsiz çevresel psikoloji dersimi alarak çevresel psikolojiyle ilgilenmeye başlayan bu kadar çok sayıda öğrenci üzerinde etkili olmak benim için büyük bir ödül oldu ve bir eğitici ve öğrenci olarak beni çok sevindirdi.”

Bir iPad ile 10.000’in üzerinde öğrencisine ve bir fakülteye ders veren Texas Bölgesi, Mansfield Independent School öğretmeni Chrissy Bodystun ise şunları söyledi: “Başarımızın günbegün arttığını görüyorum. Öğrenciler parmaklarının ucundaki inanılmaz miktardaki bilgiyi anlamlı ve çok etkili bir şekilde kullanarak büyük bir istekle ve çok çalışıyorlar. iTunes U’nun öğrencileri sıradan bir dersin veya seminerin yapabileceğinin ötesine götüren bir yol haritası sunmasını seviyorum.”

Eğiticiler son eklenen ülkelerle birlikte 30 ülkede iTunes U dersleri oluşturabiliyorlar: Brezilya, Güney Kore, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri. Bu derslere ve diğer eğitim içeriklerine 155 ülkede iTunes U uygulaması aracılığıyla erişilebilir. Binlerde iTunes U öğrenim malzemesine ek olarak, şimdi App Store’da iOS aygıtları için 75.000’in üzerinde eğitim uygulaması da sunuluyor. Ayrıca, Mac App Store’daki ücretsiz iBooks Author uygulamasıyla, yazarlar ve yayıncılar tüm dünyada 10.000’den fazla özgün Multi-Touch kitabını paylaşarak fikirlerini ve öykülerini hayata geçirmeye devam ediyorlar.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir