iyzico, İran ekonomisini dünyaya bağlıyor

Türkiye’nin öncü ödeme sistemleri platformu iyzico,“Bölgesel Ödeme Şampiyonu” olma hedefine ulaşmak için çok önemli bir adım attı. iyzico, ambargoların kalkmasından sonra İran ile büyük bir iş birliğine imza atan ilk şirketler arasında yer aldı. İran’da yıllık 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı Shetab sistemine dahil olan 231 milyon banka kartı iyzico’ya entegre edildi. Bu sayede, uluslararası şirketler ve ödeme sistemi sağlayıcıları iyzico çözümlerini kullandıkları takdirde Shetab kartlarına da ulaşabilecek. İranlılar da iyzico sayesinde Shetab kartlarıyla İran dışından online alışveriş yapabilecekler.

İran’ın dünya pazarlarına entegrasyon sürecinin başlaması, iş dünyası ve finans çevreleri için yepyeni fırsatların kapılarının açılmasını sağladı. Yaklaşık 80 milyonluk genç bir nüfusa sahip olan İran’ın ekonomik ve ticari olarak dünya ile entegre olması için en önemli adımlardan birini bir Türk şirketi olan iyzico attı.

Banka kartı penetrasyonunun %92 oranında olduğu İran’da yaklaşık 231 milyon adet banka kartı bulunuyor. Ülkedeki tüm banka kartları Shetab adı verilen bir sistem üzerinden kullanılıyor. İranlıların günlük hayatlarında sıkça kullandığı ve yıllık yaklaşık 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı bu sistem, uluslararası ödeme sistemleriyle entegre değil. Bu sebeple Shetab kartlar, yurtdışından yapılacak online alışverişlerde kullanılamıyor. Örneğin Shetab kart sahipleri uluslararası hava yollarından internet üzerinden bilet ya daonline uygulama mağazalarından uygulama veya oyun satın alamıyor.

Geçtiğimiz yıl aldığı 16 milyon TL’lik yatırımla birlikte bölgenin ödeme şampiyonu olma hedefi koyan Türkiye’nin öncü ödeme sistemleri platformu iyzico, yaptığı yeni iş birliği ile İran’daki Shetab sistemine bağlı kartları uluslararası ödeme sistemlerine entegre hale getirdi.

Türk E-Ticaret Şirketleri İçin Çok Büyük Bir Fırsat

80 milyona varan nüfusunun %67’si 35 yaş altında olan İran’da 32 milyon akıllı telefon kullanıcısı ve %74 oranında İnternet bağlantısı penetrasyonu var. Bu istatistiklere ve 2015’te banka kartları ile yapılan işlem sayısının 1 yılda %25 artmasına rağmen tüm işlemlerin sadece %3’ü İnternet üzerinden yapılmış. iyzico, hızlı ve kolay sistemi sayesinde İran’da online ödeme alanındaki büyük potansiyeli başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya ulaştıran köprü olma görevini görecek. Büyümekte olan pazarlarda çalışmanın gerektirdiği esnekliğe ve tecrübeye sahip olan iyzico, Türkiye’deki 58 milyon kredi kartı ve 112 milyon banka kartına İran’daki 231 milyon banka kartını da ekleyip, iki büyük pazarda yaklaşık 400 milyon kartı dünyaya açarak bölgenin ödeme şampiyonu olma yolunda çok önemli bir adım attı.

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu “İran’da yapmış olduğumuz yeni iş birliği sayesinde uzun yıllardır dünyanın geri kalanına kapalı olan bir ekonomiyi uluslararası ödeme sistemlerine entegre ettik. iyzico olarak bu iş birliği ile çok geniş bir büyüme potansiyeli bulunan İran pazarını dünyaya açmış oluyoruz. Bölgemizin ödeme şampiyonu olma yolunda attığımız en önemli adımlardan biri olan bu iş birliği beraberinde birçok ticari ve ekonomik iş birliği fırsatlarını da getirecek. İran’a e-ticaret üzerinden satış yapmak isteyen Türk şirketlerine de bu iş birliği ile çok büyük bir fırsat sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir