İzmirlilerin amacı kapağı İstanbul’a atmak

Sisteminde kayıtlı 16,7 milyon CV ve 40 bin 500 üye firma bulunan İK portalı Secretcv.com’un, İstanbul Ankara, Bursa, Antalya, Kocaeli, Denizli ve İzmir’de toplam 7 ofisi bulunuyor. Secretcv.com, İzmir Bölge Ofisi Afyon, Aydın, Manisa, Muğla ve Uşak’a yönelik de çalışmalar gerçekleştiriyor; Ege Bölgesi’nde istihdam piyasasının nabzını tutuyor.

Nüfus bakımından Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti ve Ege Bölgesi’nin merkezi konumundaki İzmir’de, iş arayanlar rotalarını kent dışına, büyük oranda da İstanbul’a çeviriyor. Secretcv’ye son 1 yıl içinde İzmir’den toplam 3 milyon 464 bin 208 başvuru yapıldı.

Bu başvuruların 2 milyon 227 bin tanesi, yani yüzde 64’ü şehir dışındaki işlere yönelik idi. Şehir dışında iş arayanların yüzde 44,5’i İstanbul’da iş bakıyor, onu yüzde 10,3 ile Ankara ve yüzde 9,5 ile Antalya takip ediyor.

secretcw

Secretcv.com’da, İzmir’de yaşayıp şehir dışında iş arayanların en çok başvurduğu iller

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Sistemimizde kayıtlı 16 milyon 700 bin CV’nin1 milyon 259 bini İzmir’de. Buna karşılık İzmir’e yönelik ilanların sayısı 3 bin 524. İzmirliler için İstanbul’un iş olanakları bakımından daha cezbedici olduğunu görüyoruz. Öte yandan bizler de Secretcv.com olarak İzmir ofisimizdeki çalışmalarımızda doğru adayı doğru firma ile buluşturmayı hedefliyor, bölgede iş olanaklarını ve istihdamı artırma misyonuyla hareket ediyoruz” dedi.

İzmir hala bir çekim merkezi

İzmir’de ikamet edip İzmir dışında iş arayanların sayısı ise 55 bin 977 iken, İzmir’deki işlere il dışından başvuranların sayısı 314 bin 16. Rakamları yorumlayan Tütüncü, “İzmirliler şehir dışında iş ararlarken, kente dışarıdan büyük oranda başvuru gelmeye devam ediyor. Bu kentin istihdam açısından hala ne kadar önemli bir konumda olduğunun göstergesi” dedi.

İzmir’deki ilanlara yapılan başvuruların sektörel dağılımına bakıldığında, yüzde 15 ile mağazacılık ve perakendeciliğin ilk sırayı aldığı görülüyor. Onu yüzde 10,8 ile gıda ve yüzde 7,7 ile imalar sektörü takip ediyor. Otomotiv, sağlık bankacılık ve finans da, İzmir’de en çok başvuru yapılan sektörlerden.

İzmir ilanları arasında en çok ‘muhasebe sorumlusu’ pozisyonuna başvuru yapılıyor. Eğitim Uzmanı ve Satış Temsilcisi için yapılan başvurular da üst sıralarda bulunuyor.

secretcw1

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir