Japonya uzaya robot gönderdi

Japonya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan astronotlar için ikmal malzemesi bulunan bir kargo gemisi gönderdi. H-2B roketiyle gönderilen HTV-4 kargo gemisi Japonca konuşan bir de robot taşıdı.

Roket Japonya’dan sabah saatlerinde fırlatıldı. Japon Uzay Keşif Ajansı, roketin planlandığı şekilde yolculuğuna devam ettiğini açıkladı. Yaklaşık 3.5 tonluk gıda ve giyecek malzemesi taşıyan kargo gemisi, 9 Ağustos’ta istasyona kenetlenecek.

Kargo gemisine 34 santimetre boyundaki Kirobo adlı bir de robot konuldu. Japonca ‘umut’ anlamına gelen Kirobo, gelecek kasım ayında istasyona gönderilecek olan Japon astronot Koichi Wakata ile görevi süresince arkadaşlık edecek. Astronotu yüz tarama sistemi ile tanıyacak olan Kirobo bütün konuşmaları kayıt altına alacak.

euronews’in haberine göre, uzaya gönderilen ilk robot olan Kirobo’nun ikizi Mirata ise dünyadan herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edecek. Robotlar, önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesi planlanan uzun uzay yolculuklarında astronotlara eşlik edecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir