Jobs, ‘7 inç tablet olmaz’ demişti, ama iPad Mini geliyor

Apple şirketinin yeni ürünü “iPad Mini”nin 23 Ekim’de tanıtılabileceği belirtiliyor. Apple’ın o gün yapılacak basın toplantısı için gönderdiği davetiyelerde konu belirtilmiyor, sadece “gösterilecek ufak bir şeyler olduğu” söyleniyor.

Yeni modelin 7-8 inç (18-20 cm.) boyutunda olması bekleniyor. Amazon’un “Kindle Fire” ürünü ile Asus ve Google’ın ortak ürünü “Nexus 7” şu anda, tek ele sığacak kadar küçük tablet bilgisayar talebini karşılıyor.

Genel tablet piyasasında ise Apple liderliğini koruyor. iHS iSuppli verilerine göre, Nisan-Haziran çeyreğinde Apple, tüm tablet satışlarının yüzde 70’e yakınını gerçekleştirdi.

Apple, basın toplantısını San Jose’deki California Theaatre’da yapacak. Şirketin eski patronu Steve Jobs, daha küçük bir iPad üretimine karşı çıkmıştı.

Jobs, Ekim 2010’da yaptığı açıklamada, “kullanıcıların tıklayabilecekleri kadar küçük dokunmatik ekranların bir sınırı olduğunu” vurgulamıştı.

Seeking Alpha sitesinin haberine göre, Jobs şu ifadeleri kullanmıştı: “10 inçlik ekran boyutunun iyi tablek uygulamaları yapmak için en küçük boyut olduğunu düşünüyoruz. 7 inçlik tabletler çocuk işidir; akıllı telefonlarla rekabet etmek için çok büyük, iPad ile rekabet için çok küçük olurlar.”

Apple’ın iTunes ayağının başındaki Eddy Cue ise Jobs’un daha sonra görüşünün değiştiğini savunmuştu. Cue, 24 Ocak 2011’deki açıklamasında, “7 inçlik tablet piyasası oluşacağını” söylemiş ve bu görüşünü paylaştığı Jobs’un da buna sıcak yaklaştığını belirtmişti.

Amazon’un başındaki Jeff Bezos, “Kindle” tabletlerini maliyet fiyatına sattıklarını ve beklentilerinin bu ürünü alan müşterilerinin, diğer ürünlerine yönelmesi olduğunu söyledi.

Google’ın “Nexus 7”, Samsung’un “Galaxy Tab2 7”, Blackberry’nin “Playbook” ve Amazon’un “Kindle Fire HD” ürünleri İngiltere’de 200 sterlinden ucuza satılıyor.

BBC’nin haberine göre, Apple’ın en ucuz tablet bilgisayar ürünü iPad 2’nin fiyatı ise 329 sterlin. Microsoft’un “Surface” ürününün 26 Ekim’de satışa sunulmasıyla rekabetin iyice kızışması bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir