Karagözoğlu

Karagözoğlu: Ülkemizin ‘Siber Güç’ hâline gelmesi için çalışıyoruz

7. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi BTK’da gerçekleştirildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Merkez Bina’da yapılan 7. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nin bu yılki teması, “Siber Tehditler ve Hibrit Savaş 2.0” oldu. Zirveye Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu başta olmak üzere Millî Savunma Bakanlığı Muharebe ve Bilgi Sistem Daire Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Siber Savunma Komutanlığı ile kamu kurumlarının ilgili birim yetkilileri, bilişim ve siber güvenlik uzmanları, hukukçular ve akademisyenler katıldı.

Karagözoğlu: Muharebe alanlarına uzay ve siber de eklendi

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, zirvede yaptığı açılış konuşmasında günümüzde teknolojik gelişmeler ile yeni tehditler ortaya çıkarken, mevcut tehditlerin ise şekil değiştirdiğine şahit olduklarını anlattı. Karagözoğlu, “Bugünün dünyasında savaş açısından, muharebe alanının değişerek kara, deniz ve havanın ardından, uzay ve siber alanında eklendiğini biliyoruz. Günümüzde, uzaydan saha bilgisi erişiminin mümkün olabildiğini, güç unsurlarının siber alanda saldırı yapabildiğini ve ülkelerin hakimiyet alanlarına müdahale edebildiklerini görüyoruz” dedi.

Siber tehditlerin artık sadece bilgisayar sistemlerine verdikleri zararlar ile sınırlı kalmadığını belirten Karagözoğlu, “Bu zirvenin önemli başlığı olan ‘Hibrit Savaş’ kavramı hakkında da biraz konuşmak istiyorum. Hibrit savaş olgusu, ulus devletlerin yanında, devlet dışı aktörler tarafından uygulanan, konvansiyonel askerî yetenekler ve taktikler ile terörizm, şiddet ve kaos yaratma, siber savaş, medya ve ekonomik uygulamalar gibi konvansiyonel olmayan çatışma yaratacak unsurları içeren bir savaş türü olarak tanımlanıyor. Bu bağlamda, hibrit savaşı çok boyutlu bir savaş türü olarak nitelemek yanlış olmayacaktır” diye konuştu.

“Bilgi ve iletişim altyapımızı güçlendirmeye devam ediyoruz”

Günümüzde askeri operasyonlar için bilgisayar ağlarına gerçekleştirilecek siber saldırıların, mühimmatların veya araçların sahaya ulaştırılması kadar önemli hale geldiğini anlatan Karagözoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Siber saldırı ve siber savunma; artık silahlı kuvvetlerin ve askeri operasyonların stratejik olarak yönetilmesi gereken en önemli süreçlerinden biridir. Bu nedenle, pek çok ülke gibi ülkemizde de tüm paydaşlarla birlikte, bilgi ve iletişim teknolojileri altyapılarımızı daha da güçlendirmeye ve yetişmiş insan kaynağını artırmaya yönelik çalışmalara ve yatırımlara hız veriyoruz. Aynı zamanda, ülkemizde siber saldırı ve tehditlere karşı hazırlıklı olunması, ulusal siber güvenlik bilincinin arttırılması ve kurumların bilgi ve iletişim sistemlerinin güçlendirilmesi çalışmalarına katkı sağlıyor ve sektör paydaşlarımızı yerli ve milli kaynaklar kullanmaya teşvik ediyoruz. 2023-2026 dönemini kapsayan ‘Güçlü ve Büyük Türkiye’ temalı Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı’nın uygulamaya konulmasıyla ülkemizin bölgesinde ve dünyada daha da etkin ‘Siber Güç’ hâline gelmesi konusunda var gücümüzle çalışıyoruz.”

İlginizi çekebilir:  Koronavirüs temalı sahtekârlıklara dikkat

E-Safe Kurucusu Musa Savaş: “Önümüzdeki yıl farklı şehirde yapabiliriz”

Zirvenin açılış konuşmasını yapan e-Safe Kurucusu ve Zirve Başkanı Musa Savaş, zirveyi daha önce 9 Mart 2023 tarihinde yapmayı planladıklarını ancak 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zirveyi ertelediklerini belirtti. Seneye Nisan ayının ikinci yarısında zirvenin 8.’sini yapmayı planladıklarını kaydeden Savaş, zirveyi farklı bir şehirde yapabileceklerini ifade etti.

“36 siber güvenlik servisimizle 5 binden fazla hizmeti müşterilerimize sunuyoruz”

Zirvenin ana sponsoru olan Türk Telekom’un Siber Güvenlik Direktörü Mahmut Küçük, açılış konuşmasında siber saldırılarla enerji, sağlık ve iletişim gibi kritik altyapıların hedef alınabildiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Risk temelli bir bakış açısıyla, mevcut durumun ve risklerin ortaya çıkarılması, güvenlik değerlendirmesi yapılması ve buna göre yatırımların organize edilmesi gerekiyor. Değerlendirmeyi yapmadan siber güvenliğe harcama ve yatırım yapan, kapasite artırımı için uğraşan firmalar ve kurumlar, doğru yere adresleme konusunda eksikliklerinin farkına varamayabilir. Bu noktada Türk Telekom olarak biz kendilerine destek ve danışmanlık sağlıyoruz. Toplam 36 siber güvenlik servisimizle 5 binden fazla hizmeti müşterilerimize sunuyoruz. Türkiye’nin siber güvenliğini sağlama konusunda gece-gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Bağımsız araştırma kuruluşlarının son iki senedir raporlarında tescillediği gibi, Türkiye’nin lider siber güvenlik servis sağlayıcısı konumundayız. Bu konumun bize verdiği sorumluluğun da bilincindeyiz ve yatırımlarımızı bu alana yapmaya devam edeceğiz.”

Plaket takdimi yapıldı

Konuşmaların ardından zirvenin konuşmacı ve katılımcılarına plaket takdimi yapılırken, hatıra fotoğrafı çektirilerek zirvenin açış kısmı son buldu.

Zirvede düzenlenen oturumlar

Zirvede alanında uzman isimler tarafından gün boyu oturumlar düzenlenirken, oturum başlıkları ise şöyle oldu:

 • Bütüncül Bir Bakış Açısıyla Tüm Sektörlerde En Yaygın Siber Tehditler, Hibrit Savaşa Karşı Alınması Gereken Önlemler
 • Siber Tehditler ve Hibrit Savaş – NATO Temel Bakış Açısı
 • Değişen Dünyada Savunma ve İstihbarat Bakış Açısıyla Siber Tehditler, Hibrit Savaş Ve Fırsatlar
 • Hibrit Savaşta Uydulara Olası Tehditler ve Uydulardaki Önlemler
 • Günümüz Siber Dünyasında Kişisel Verilerin Güvenliğinin Sağlanması ve İçsel Tehditlere Karşı Korumanın Önemi
 • Saldırı ve Savunma Bakış Açılarıyla Siber Güvenlikte Yapay Zekânın ve Makine Öğrenmesinin Kullanımı Ve Yeni Gelişmeler
 • Uygulama Güvenliğinde Trendler ve Gelişen Siber Tehditler
 • Siber Tedarik Zincirinde Öncelikli Tehditlere Karşı Ağ Çözümleri ve Saldırı Önleme
 • Son Yıllarda Gerçekleşen Devlet Destekli Saldırılar, Gelişmiş Sürekli Tehditler (APT) ve Bu Alandaki Trendler
 • Hibrit Savaşta Kritik Altyapıların Siber Güvenliği
 • Bulut Teknolojilerinde ve Siber Dünyada Veri Güvenliği Ve Kritik Kurumsal Verilerin Korunması
 • Nesnelerin İnterneti (IoT) Sistemleri Ve 5G Siber Tehditler Ve Önlemleri
 • Kuantum Hesaplama Ve Kuantum Bilgisayarlar Tehdidinde Siber Güvenlik Ve Bilgi Güvenliği
 • Sınır Güvenliğinde Siber Savunma Ve Yenilikçi Teknolojiler

Oyuna keyif kat | Pusat Clutch Gamepad incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir