Kaspersky, Interpol ile işbirliği yapmaya başladı

Siber suçlara karşı küresel mücadeleyi güçlendirmek için INTERPOL ile bir anlaşma imzalayan Kaspersky Lab, bu işbirliği doğrultusunda INTERPOL’e geniş işlevsel destek ve siber tehdit zekası sağlayacak.

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab, siber suçlara karşı küresel mücadeleyi güçlendirmek için INTERPOL ile bir anlaşma imzaladı. INTERPOL Global Complex for Innovation (IGCI) ile ortak çalışmalar yürütmek üzere sağlanan anlaşma, Kaspersky Lab CEO’su ve kurucu ortağı Eugene Kaspersky, INTERPOL Genel Sekreteri Ronald Noble ve IGCI İdari Yöneticisi Noboru Nakatani arasında, 19 Mart 2013 tarihinde, Kaspersky Lab’in Moskova’daki merkezinde gerçekleştirilen toplantının ardından imzalandı.

Siber suç ve artan siber tehditlerle internette güvenliği artırmak için siber suçlulara karşı verilen mücadelede birlikte çalışmanın önemi, toplantı gündeminin öncelikli konuları oldu. Toplantının en önemli sonucu, Kaspersky Lab’in IGCI’nin 2014 yılında çalışmalara başlamasının ardından düzenli bir şekilde en önemli uzmanlarını belirli süreler için görevlendirmeyi ve geniş bir işlevsel destek ve siber tehdit zekası sağlamayı planladığını açıklaması oldu. Kaspersky Lab ayrıca, IGCI’in dünyanın her yerindeki emniyet teşkilatlarının siber tehditlerle genel anlamda başa çıkma becerisini artırmaya yönelik kapasite oluşturma çalışmalarına yardımcı olmayı da kabul etti.

IGCI, uluslararası siber polis kuvvetlerini 21’inci yüzyılın siber suçlarıyla daha güçlü mücadele edebilmeleri için ihtiyaçları olan araçlar ve bilgiyle donatacak. Örneğin, suçluları belirleyerek, yenilikçi eğitim ve operasyonel destek sağlayarak, dünyanın her yerindeki emniyet teşkilatlarına yardımcı olacak.

INTERPOL ile gerçekleştirilen toplantı ve planlanan ortak çalışmalar üzerine konuşan Eugene Kaspersky, bu toplantının sonuçlarından çok memnun kaldığını belirtti. Kaspersky sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eskiden ‘Internet-INTERPOL’ü olarak adlandırdığım oluşumun hayata geçirilmesi için neredeyse on yıldan fazla zamandır baskı yapıyordum. Nihayet bunun gerçekleştiğini göreceğiz. Bu girişimi yürekten desteklediğimizi, en iyi analistlerimizden bazılarını Singapur’daki IGCI’ye geçici görevlerle gönderme planlarımız en iyi şekilde gösteriyor. Siber suçluların artık, şimdiye dek olduğu gibi şu ya da bu ülkede saklanabilecekleri bir delik kalmayacaktır. Ağ, siber suçlular için kapanmaktadır.”

IGCI İdari Yöneticisi Nakatani ise, “Kaspersky Lab’in güçlü desteği, 190 üye ülkenin emniyet teşkilatlarına, siber uzayı korumak ve siber suçluları adaletin karşısına çıkarmakta gereken zekanın oluşturulmasında büyük katkı sağlayacak” açıklamasını yaptı. INTERPOL Genel Sekreteri Noble sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Uluslararası suçla kapalı bir ortamda mücadele edilemeyeceğinden, siber suçlara karşı özel sektörün uzmanlığını ve desteğini almak çok önemli. Siber suçla mücadelede, ulusal ve uluslararası seviyedeki emniyet kuvvetlerinin, günümüzün siber suçlularının hızına yetişebilen ve Kaspersky Lab gibi geleceği düşünen teknoloji liderleriyle birlikte çalışmaları büyük önem taşıyor.”

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir