Kerry: Büyükelçilikleri dinlemek anormal değil

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ülkesinin, müttefiklerinin elçiliklerini dinlemesiyle ilgili iddialara “Bu faaliyetler uluslararası ilişkilerde anormal değildir” sözleriyle yanıt verdi.

İngiliz Guardian gazetesi bugün eski CIA ajanı Edward Snowden’ın sızdırdığı iddia edilen yeni belgeleri yayınladı.

Bu belgelerde Amerikan istihbaratının, Türkiye dahil 38 ülkenin ABD’deki büyükelçilik ve misyonlarını gizlice dinlediği bilgisi yer alıyor.

Avrupa Birliği yetkilileri ortaya atılan bu iddiaların, ABD’yle yapılması gündemde olan dev ticaret anlaşmasını tehlikeye atacağını söyledi.

Belgelerde dinlenen büyükelçilik ve misyonlardan ‘hedef’ diye bahsedilirken, dinlenen ülkeler arasında Türkiye’nin de adı geçiyor.

Edward Snowden’ın hâlâ Moskova’da bir havaalanında olduğu ve ABD’ye iade edilme tehlikesi olmayan bir ülkeye sığınmaya çalıştığı belirtiliyor.

Almanya ve Fransa’da Yeşiller, hükümetlerine çağrıda bulunarak, Snowden’a sığınma olanağı sağlanmasını istediler.

Alman Yeşiller Partisi lideri Jürgen Trittin, “Snowden gibi birisi korunmalı. Avrupa’ya sığınmasına olanak sağlanmalı. Çünkü Avrupa vatandaşlarını ve şirketlerini hedef alan büyük bir saldırıyı ortaya çıkardı” dedi.

Kerry: Bu garip değil

BBC’nin haberine göre, Avrupa Birliği’nin Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton, konuyla ilgili endişelerini Brunei’deki bir toplantıda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e iletti.

Kerry, Alman Der Spiegel dergisi ve İngiliz Guardian gazetesinde yer alan iddiaların doğruluğu konusunda bilgisi olmadığını söyledi.

Kerry “Dünyada her ülke, ulusal güvenlik konusundaki uluslararası ilişkilerinde, kendi güvenliğini sağlamak için pek çok farklı çalışma yapar. Bu hiçbir ülke için garip değildir. Ancak bu konuyla ilgili tüm bilgileri alana kadar daha fazla bir yorum yapmak istemiyorum” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir