Kingston DataTraveler 106

Kingston DataTraveler 106 incelemesi

Veri taşımak için kullanılabilecek pratik ürünlerden biri olan Kingston DataTraveler 106 model USB Flash sürücüsünü inceleme fırsatı buldum. İşte USB 3.1 standardını destekleyen bu ürünle ilgili notlarım.

Veri taşımak için kullandığımız en pratik araç kuşkusuz, USB Flash sürücüleri. Bu cihazları dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve USB girişli diğer cihazlarımızda kullanabiliyoruz.

USB Flash sürücüleri hayatımıza girdiğinden bu yana şeklen pek değişmese de, veri aktarım hızlarında önemli gelişmeler kaydedildi. Veri aktarım hızı da bize zaman kazandırdığı için her zaman önemli hale geldi.

16 GB’tan 256 GB’a kadar seçenek mevcut

Veri aktarım hızıyla iddialı olan Kingston’ın DataTraveler 106 model USB Flash sürücüsü, bu alanda öne çıkan ürünlerden biri. Ben Kingston DataTraveler 106 USB Flash sürücüsünün 64 GB kapasiteli modelini inceleme fırsatı buldum.

Kingston DataTraveler 106 USB Flash sürücü, teknoloji marketlerden 16 ile 256 GB arasında farklı depolama kapasitesi seçenekleriyle satın alınabiliyor.

USB 3.1,  Süperhızlı+ (Superspeed+) olarak adlandırılıyor

Parlak siyah kaplama ile kırmızı tasarımı olan Kingston DataTraveler 106 USB Flash sürücüsünde, USB girişi kayar kapakla kullanılmadığı anlarda gizlenebiliyor. Bu da taşıma sırasında kolaylık sağlıyor ve kapaklı ürünlerde olduğu gibi belleğin kapağını kaybetme riski barındırmıyor.

Kingston DataTraveler 106, en hızlı veri aktarım imkânı veren USB 3.1 standardını destekliyor. USB 3.1, bu nedenle Süperhızlı+ (Superspeed+) olarak da adlandırılıyor.

Kingston DataTraveler 106

100MB/s gibi yüksek bir veri okuma hızına sahip olan Kingston DataTraveler 106, belge, sunum, müzik, video gibi materyallerin saklanması ve aktarılmasında kullanıcısına zaman kazandırıyor.

Ürün, kullandığınız cihazlarda USB 3.1 desteği bulunmama ihtimali düşünülerek, USB 2.0 ve USB 3.0 ile de uyumlu olarak geliştirilmiş. Bu sayede mevcut cihazlarınızla kullanmakta herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.

Ücretsiz teknik destek ve 5 yıl garanti

İşletim sistemi bazında baktığımızda ise, Kingston DataTraveler 106, şu platformlarla uyumluluk gösteriyor: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 (SP1), Mac OS v. 10,10.x+, Linux v. 2.6.x+, Chrome OS.

Üretici firma, DataTraveler 106 model USB Flash sürücüleri için Türkiye’de ücretsiz teknik destek sağlıyor ve 5 yıl garanti veriyor. 5 yıl içinde ürünle ilgili ücretsiz teknik destek alabileceğinizi bilmek kullanıcılara güvence sağlıyor.

Aldığınız hız kullandığınız bilgisayara bağlı

Ürünün günlük hayatta kullanımına gelirsek; ben Fujitsu Lifebook P770 model dizüstü bilgisayarda çalışıyorum. Bu bilgisayarda USB 3.1 desteği bulunmuyor. Bu nedenle USB 3.1 üzerinden test sonucu vermem mümkün değil.

Bilgisayarım USB 2.0 destekliyor. USB 2.0 portu üzerinden bana gönderilen 64 GB kapasiteli Kingston DataTraveler 106 model USB Flash sürücüyü, CrystalDiskMark 7 uygulamasıyla test ettiğimde ise aşağıdaki sonucu aldım.

Kingston DataTraveler 106

Sonuç olarak; Kingston DataTraveler 106, 16 GB’tan 256 GB’a kadar farklı kapasitelerde temin edilebilen ve kullandığınız cihazlar desteklediği takdirde USB 3.1 standardı ile teorik olarak saniyede 100MB’a kadar veri okuma hızlarına ulaşabilen başarılı bir cihaz.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir