Kişisel bilgisayarlar cazibesini yitiriyor

Kişisel bilgisayar satışlarının, art arda beşinci üç ayılık dönemde de düşmeye devam ettiği açıklandı. Araştırma şirketi Gartner’ın sağladığı bilgilere göre, bu yılın ikinci çeyreğinde toplam bilgisayar satışı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 gerileyerek, 76 milyonla sınırlı kaldı.

Son yıllarda giderek daha fazla kullanılan tablet bilgisayar nedeniyle kişisel bilgisayarların satışı uzun süredir düşüş eğilimindeydi.

Gartner şirketi, piyasaya sürülen düşük fiyatlı tablet bilgisayarlara özellikle gelişmekte olan ekonomilerde gösterilen ilgi nedeniyle bilgisayar satışlarının ciddi şekilde düştüğünü açıkladı.

Gartner şirketi uzmanlarından Mikako Kitagawa, yaptığı yazılı açıklamada, “Gelişmekte olan ekonomilerde, düşük fiyatlı tabletler, pek çok kişinin ilk bilgisayarı olmaya başladı. Bu da bilgisayar satışlarını olumsuz etkiliyor” dedi.

Bir başka araştırma şirketi olan IDC’nin açıkladığı bilgiler de aynı yönde. IDC, kişisel bilgisayar satışlarının, bir önceki yıla göre yüzde 11,4 oranında gerilediğini vurguladı.

Farklı bir istatistik sistemi kullanan IDC, yılın ikinci çeyreğindeki bilgisayar satışlarının 75,6 milyon olduğunu açıkladı. Satış rakamlarının beklenenden daha iyi olduğunu belirten IDC, gelecek aylarda satış grafiğinde bir yükselme beklediklerini de ifade etti.

IDC’nin uzmanlarından Jay Chou, yılın ikinci yarısında satışlarda bir artış görmeyi beklediklerini söyledi ancak kişisel bilgisayar sektörünün risklerle karşı karşıya olduğunu, bunu değiştirmek için yoğun çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

BBC’nin haberine göre, “Avrupa ve Çin pazarındaki yavaşlama karşı karşıya olunan riskleri ortaya koydu. Amerikan pazarıyla ilgili tahminler, olası bir iyileşmeye işaret ediyor” diyen Chou, kişisel bilgisayar satışlarının artması için daha çekici ürünlerin piyasaya sürülmesi gerektiğini ve tablet bilgisayarlarla rekabet edebilecek yeni tasarımlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir