Kişisel verilerin saklanması bilirkişi raporuna takıldı

Almanya’da vatandaşların kişisel iletişim verilerinin saklanabilmesini öngören yasal düzenleme bilirkişi raporuna takıldı. Konuyla ilgili haber Mitteldeutsche Zeitung’da yer aldı. Gazete, Sol Parti’nin talebi üzerine Federal Meclis’in Bilimsel Hizmetler Dairesi’nin hazırladığı bilirkişi raporunun, Almanya’da kişisel verilerin kaydedilmesiyle ilgili düzenleme konusunda şüpheler bulunduğunu gösterdiğini belirtti. Bilirkişi raporunda, söz konusu yasanın Avrupa Adalet Divanı’nın belirlediği çerçeveye uymadığı belirtildi.

Sol Parti bilirkişi raporunun kendilerini haklı çıkardığını belirtti. Sol Parti Meclis Grup Başkan Yardımcısı Jan Korte Mitteldeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, vatandaşlarının tamamının herhangi bir gerekçe olmadan telefon ve internet bağlantılarının kaydedilmesini, “vatandaşların temel haklarına yapılan ölçüsüz bir müdahale” olarak nitelendirdi.

Kişisel verilerin kaydedilmesini öngören yasanın Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilebileceği belirtiliyor. Yurttaşlık hakları savunucuları, kişisel verilerin korunmasını savununlar ve siyasetçiler bu konuda Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu.

Federal Meclis 2015 yılı sonbaharında yasayı kabul etmişti. Yasa telekomünikasyon hizmeti sunan şirketlerin, vatandaşların telefon numarası ya da görüşme süreleri gibi iletişim bilgilerini 10 haftaya kadar kaydedebilmesini öngörüyor. Yasanın terör ve ağır suçlarla mücadelede güvenlik birimlerine yardım etmesi öngörülüyor. Telekomünikasyon şirketlerinin söz konusu uygulamayı 1 Temmuz 2017 tarihine kadar uygulamaya koyması isteniyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Avrupa Adalet Divanı Aralık 2016’da verdiği kararda genel olarak, hiçbir ayrım gözetmeksizin telefon ve internet bağlantılarının kaydedilmesinin AB hukuku ile uyuşmadığına dikkat çekti. Alman hükümeti var olan yasal düzenlemenin Alman Anayasası ve Avrupa hukukuyla uyumlu olduğunu belirtiyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Rus ajanlarına Yahoo'ya siber saldırı suçlaması

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir