Kocakulaklardan kurtulmak için internetini yeniden başlat

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’ın, PRISM sistemini ifşa etmesi ve tüm dünyadaki iletişimin izlendiğini açıklamasının üzerinden yaklaşık bir yıl geçti.

Snowden, 5 Haziran 2013’te ABD’nin küresel gözetleme sistemini dünyaya duyurmuş ve internet kullanıcılarına da bu istenmeyen durumdan korunmanın yolu olarak şifreleme teknolojilerini tavsiye etmişti.

PRISM’in ifşa oluşunun birinci yılında, internet kullanıcılarına iletişimlerini istenmeyen gözlerden korumak için ne yapmaları gerektiğini anlatan ‘Reset The Net’ adlı bir proje başlatıldı.

İnterneti resetlemek ve onu tekrar güvenli ve özgür bir hâle getirmek olarak özetlenen ‘Reset The Net’ projesi, https://resetthenet.org adresindeki sitesinde şifreleme sistemlerinin kullanılmasını anlatıyor.

Türkiye’de de Alternatif Bilişim Derneği, bu projeyi dilimize kazandırdı ve https://yenidenbaslat.org sitesini hayata geçirdi. Bu siteden güvenli iletişim yollarını bulabilirsiniz.

Ayrıca #ResetTheNet #YenidenBaşlat etiketleriyle sosyal ağlarda konu yoğun olarak tartışılıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir