KoçSistem, deneyimini Azerbaycan’a aktaracak

KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok, Türkiye’de yaptıkları işleri Azerbaycan’da da uygulamayı, burada Azerbaycan şirketi gibi değer üretmeyi ve üretilenleri daha sonra tüm dünyaya yaymayı hedeflediklerini söyledi.

KoçSistem, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “Telekomünikasyon Sektöründe Bilişim Teknolojileri” konulu atölye çalışması düzenlendi. Toplantıya, KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok, KoçSistem Azerbaycan Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Kutvan ve ülkedeki telekomünikasyon şirketlerinin yönetici ve temsilcileri katıldı.

KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Öztok, KoçSistem’in Türkiye’nin ve bölgenin en büyük sistem entegretörü ve hizmet sağlayıcısı olduğunu söyledi.

Yurt dışına açıldıkları ilk ülke olduğu için Azerbaycan’a büyük önem verdiklerini ifade eden Öztok, düzenledikleri atölye çalışmasında telekomünikasyon sektöründe bilgi teknolojilerin ne gibi değişimler ortaya koyabileceğini, şirketlere nasıl fayda sağlayabileceğini ve ilgili şirketlerle nasıl iş birliği yapabilecekleri üzerinde durduklarını belirtti.

Azerbaycan’ın büyüyen bir ekonomiye sahip ve bölgenin lider ülkesi olduğuna dikkat çeken Öztok, şöyle konuştu:

“Biz burada yerli şirketlerle birlikte Azerbaycan şirketi gibi değer üretmeyi, buradaki üniversite ve büyük şirketlerle iş birliği yaparak Türkiye’de yaptığımız işleri burada da uygulamayı, Azerbaycan’da yapacağımız bazı ilkleri de hem Türkiye’ye hem de bölge ülkelerine yaymayı hedefliyoruz.”

KoçSistem Azerbaycan Genel Müdürü Prof. Dr. Kutvan ise Bakü’de bir üniversitede Ar-Ge merkezi kurduklarını, Azerbaycan’ın uluslararası rekabet stratejileri geliştirmesinde bilişim temelli ürünler geliştirmeyi ve bunu önce Azerbaycan’a, sonra Kafkasya’ya daha sonra ise tüm dünyaya yaymayı planladıklarını bildirdi.

“Kriz, fırsata dönüştürülebilir”

Azerbaycan’da petrol fiyatlarındaki düşün nedeniyle ekonomik kriz yaşandığını hatırlatan Kutvan, petrol dışı alanlara yatırım yapılarak krizin fırsata dönüştürülebileceğini belirtti.

Sadece petrole dayalı bir kalkınma politikasının çok da sürdürülebilir olmadığını ifade eden Kutvan, “Azerbaycan mutlaka petrol dışı alanlarda kalkınma planları hazırlamalıdır. Azerbaycan petrol dışı ekonomisi gelişecek, orta ve uzun vadede ülkeye pozitif katkı sağlayacaktır. 70 yıllık tecrübeye sahip KoçSistem de deneyimini Azerbaycan’a ne kadar hızlı aktarırsa beraber çalıştığımız şirketler ve sektörler o kadar uluslararası rekabet gücünü artırır, bu da ülke ekonomisine katkı sağlar” değerlendirmesinde bulundu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir