KoçSistem, Zenium Technology Partners işbirliği

Bilgi teknolojileri şirketi KoçSistem, veri merkezi sektörünün önde gelen şirketlerinden Zenium Technology Partners ile işbirliği yaptı.

KoçSistem’den yapılan açıklamaya göre, KoçSistem, Zenium Technology Partners ile imzaladığı işbirliği anlaşması kapsamında, Zenium’un Istanbul’da açacağı ve işleteceği veri merkezi İstanbul One’da geniş ölçekli müşterilerine hizmet sunacak.

Dudullu mevkiinde bulunan ve inşaatı devam eden İstanbul One’ın, Ocak 2015’te tam anlamıyla faaliyete geçmesi planlanıyor. Tamamlandığında, toplamda 12 bin metre karelik teknik alanda, Türkiye’nin en büyük veri merkezi olarak hizmet sunacak olan İstanbul One için Zenium’un 160 milyon dolar değerinde yatırım yapması bekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, İstanbul One’nın Türkiye veri merkezi sektörüne kazandırılan sayılı büyük yatırım projelerinden biri olduğunu belirtti.

Nalbantoğlu, “İstanbul One, Zenium’un Türkiye’deki ilk yatırımı olmasının yanı sıra bölgede yaratacağı etki ile de adından söz ettirmeye başladı. KoçSistem’in, sadece sektör değil, Türkiye açısından da stratejik öneme sahip bir iş ortaklığına imza attı. KoçSistem son yıllarda hükümetimizin belirlediği ve ülkemizin veri merkezi işletmeciliği için bir cazibe merkezi haline getirilmesinin amaçlandığı vizyona da hizmet ediyor. KoçSistem olarak ülkemizin vizyonuna katma değer sağlayan böyle bir projede yer almaktan gurur duyuyoruz. İstanbul One, uluslararası teknoloji firmalarının ülkemizdeki BT pazarına verdiği önem ve Türkiye BT şirketlerine duyduğu güvenin bir işareti, aynı zamanda ülkemiz adına 2023 hedefine ulaşma yolunda atılmış önemli ve teşvik edici bir adımdır” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Nalbantoğlu, İstanbul One’ın veri merkezi işletmeciliği alanında, gelecek 10 yıllık perspektifte bir kilometre taşı olduğunu dile getirerek, şirketlerin, KoçSistem’in İstanbul One’da sunacağı model ile kendi işlerine odaklanmalarını sağlayacak altyapı, donanım ve yetkin insan kaynağına sahip olacaklarını bildirdi.

Türkiye’de şirketlerin çoğunun, kendi iş alanlarının dışına çıkarak veri merkezi kurma ve sistem işletimini en baştan öğrenerek yapma eğiliminde olmalarının, milli sermaye kullanımı açısından bir kayıp olduğunu bildiklerini ifade eden Nalbentoğlu, KoçSistem olarak hem bu kaybın önüne geçmeyi, hem de kendileri gibi veri merkezi alanında büyük yatırımlar yapmayı planlayan şirketlere bu merkezden faydalanarak tasarruf sağlayabilecekleri bir hizmet modeli sunmayı hedeflediklerini kaydetti.

Zenium Technology Partners CEO’su Franek Sodzawiczny ise uzun vadede Türkiye’deki yatırımlarını sürdürerek artıracaklarını dile getirerek, Türkiye’nin dinamik teknoloji ortamında yer almaktan son derece heyecan duyduklarını belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir