‘Kodu Cup Türkiye 2016’ya başvuru zamanı

Microsoft Türkiye, Finansbank ve Habitat Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilen ve çocukların Kodu programıyla yazdığı oyunlarla katılacağı “Kodu Cup Türkiye 2016” yarışmasına başvurular başladı. ‘Çevre ve Ben’ konulu yarışmaya 8-14 yaş aralığında çocuklar ekiplerini oluşturarak başvurabilecek.

Yarışmaya nasıl başvurabilirsiniz?

Yarışmaya katılan çocuklar oyunlarını, Microsoft tarafından geliştirilen ve çocuklara “programlamayı” öğretmeyi amaçlayan ücretsiz oyun geliştirme aracı Kodu programı ile tasarlayacak. Yarışmaya Türkiye’de bir okulda okuyan ve başvuru tarihinde 8-14 yaş aralığında olan çocuklar, oluşturdukları 3 kişilik ekiplerle katılıyor. Kodu Cup 2016 için yapılacak kayıtlar, öğrencilerin okullarındaki bir öğretmen tarafından yapılıyor.

Öğretmenler http://aka.ms/koducup2016 adresindeki formu dolduruyor ve öğrencilerinin yazdıkları oyunları sisteme yüklüyor. Kodu dosyasının nasıl oluşturulacağı ve masaüstüne kaydedileceği https://youtu.be/wFOJfAC6TKA videosunda da ayrıntılı olarak anlatılıyor.

Finale kalan takımlar, lider öğretmenlerine gönderilecek e-posta ile bilgilendirilecek ve facebook.com/minikparmaklargelecegiprogramliyor sayfasından da kamuoyuna duyurulacak. Finalin yapılacağı tarih ve yer de aynı sayfada ilan edilecek.

Son katılım tarihi 13 Mayıs

Başvurular arasından yapılan değerlendirme ile 8-11 yaş aralığından 5 ve 11-14 yaş aralığından 5 olmak üzere toplam 10 ekip final günü yapılacak sunumlara katılmaya hak kazanacak. Çocuklar, aileleri ve öğretmenleri ile birlikte İstanbul’da yapılacak finale davet edilecek. Finalde yarışmacılar hazırladıkları oyunları jüriye anlatacaklar.

Jüri “Başvuru Formu”, “Oynama Deneyimi”, “Oynama Karışıklığı” ve “Ortam Tasarımı” kriterleri doğrultusunda yapacağı değerlendirme ile önce her iki yaş grubundan da ilk 3’e giren ekipleri sonra da 1’incileri belirleyecek. İlk 3’e girenler çeşitli ödüllere sahip olurken, 1’inci olan ekipler de Kodu Cup’ı kucaklayacak.

Son başvuru tarihi 13 Mayıs 2016 olan yarışmaya ekipleri ile katılmak isteyen çocuklar Kodu programını ücretsiz olarak www.kodugamelab.com sitesinden indirilebilir ve kurulum detaylarını https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/kodu.aspx web sayfasındaki “Kodu Oyun Laboratuarı” videosunun altında ayrıntılı olarak öğrenebilir.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir