Küçük işletmeler saldırılara karşı daha korumasız

Kaspersky Lab tarafından yaptırılan araştırma, 2013’te küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha fazla risk altında bulunduğunu açığa çıkarırken, bu boyuttaki işletmelerin büyüklere kıyasla aldıkları önlemlerin yetersiz olduğu ortaya koyuyor.

Kaspersky Lab için B2B International tarafından yapılan “Küresel IT Güvenliği Riskleri Anketi” 2013 yılında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin virüslere, internet solucanlarına, ajan yazılımlara ve diğer zararlı yazılımlara daha açık durumda olacağını ortaya koyuyor. Rakamlar, geçen yılın verilerine dayanarak 2013’te tehditlerin radarında KOBİ’lerin olacağını ispatlıyor.

Öyle ki son 12 ayda, küçük ölçekli işletmelerin %63’ünün ve orta ölçekli işletmelerin %60’ının ağlarında zararlı yazılımlarla karşılaşılmış. Büyük şirketler ise, kurumsal bilgi sızdırma, kimlik dolandırıcılığı ve DDoS saldırıları gibi diğer saldırı tiplerinden daha fazla sıkıntı çekiyor.

Aynı araştırma, küçük ve orta çaplı işletmelerin, büyük çaplı olanlara kıyasla güvenlik önlemlerinden daha az faydalandıklarını ortaya koyuyor. Küçük işletmelerin %19’u ve orta ölçekli işletmelerin %15’i, en az bir saldırıdan sonra güvenlik önlemine ihtiyaç duyduğunu fark ediyor.

Buna ek olarak, büyük boyutlu işletmelerin bu konuda daha fazla farkındalığa ve güvenlik yeterliliğine sahip olduğu da anlaşılıyor. Bu kurumların yaklaşık yarısı lisanslı ve ücretli güvenlik yazılımları kullanırken, küçük işletmelerin yaklaşık %70’i ve orta ölçekli kurumların %58’i, lisanssız yazılımların da gerekli korumayı sunabileceğine inanıyor. Bu nedenle küçük ve orta ölçekli işletmelerin öncelikle risk ve tehditlere yaklaşımının değişmesi ve koruma düzeylerinin artırılması gerekiyor.

“Küresel IT Güvenliği Riskleri” anketi, 22 farklı ülkeden 3,300 güvenlik uzmanının katılımıyla gerçekleşti. Küresel IT Güvenliği Riskleri raporunun tamamına Kaspersky Lab web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir