Kullanıcı bilgilerini çalan Google’a 7 milyon dolar ceza

Teknoloji şirketi Google, ABD’de internet kullanıcılarının verilerini izinsiz topladığı için 7 milyon dolar ceza ödeyecek.

Google, Street View adlı sokak görüntüsü ve haritalama araçları ile 30 ülke ile bazı ABD eyaletlerini dolaşarak kablosuz modemleri taradığı ve kullanıcıların şifrelenmiş verilerini izinsiz topladığı için mahkum oldu.

Kararla ilgili Google sözcüsü yorum yapmaktan kaçınırken, şirketin federal dinleme yasalarını ihlal ettiği belirtiliyor.

Connecticut Başsavcısı Richard Blumenthal, 2010’da Google hakkında dava açmıştı. Google’ın izinsiz olarak 600 GB veri topladığı ortaya çıkmıştı.

4 yıldır araçlarıyla sokaklarda veri topladığı ortaya çıkan Google, bunun istenmeyen bir durum olduğunu iddia etmişti.

Şirketin daha önce yaptığı açıklamda, toplanan bilgilerin e-postalardan parçalar ve internet sörf bilgileri olduğu belirtilmişti.

Bu arada Türkiye’de Google’ın Street View hizmeti henüz aktif değil. Ancak Google’ın sunduğu pek çok hizmetle ülkemizden elde ettiği bilgileri hangi amaçla kullandığı belirsiz.

Google’ın haritalama araçlarıyla bilgi topladığı 30 ülke arasında Türkiye’nin bulunup bulunmadığı bilinmiyor.

Karar, Türkiye’de de verilerin izinsiz toplanması ve kullanılması konusunda duyarlılık gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir