Kuzey Kore’den siber saldırı

Kore Yarımadası’nda yaşanan gerginlik siber alemde ‘sıcak temas’a yol açtı. Kuzey Kore’nin internet siteleri saldırıya uğradı. Güney Kore banka ve yayın kuruluşlarının bilgisayar sistemleri devre dışı kaldı.

Güney Kore’de bazı büyük yayın kuruluşları ve iki bankanın bilgisayar sistemleri bilinmeyen bir nedenden ötürü devre dışı kaldı. Olayın bir siber saldırı olması ihtimali üzerinde duruluyor.

Güney Kore haber ajansı YONHAP, olaydan KBS, MBC ve YTN isimli yayın kuruluşlarının yanı sıra Shinhan ve Nonghyup bankalarının etkilendiğini bildirdi.

KBS ve MBC yayın kuruluşlarının yetkilileri, şirketlerindeki tüm bilgisayarların TSİ 08.00’da devre dışı kaldığını açıkladılar. Kablolu yayın yapan haber kanalı YTN de şirketin iç bilgisayar ağının tamamen felç olduğunu bildirdi.

Güney Kore devlet başkanlığından yapılan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “olayın komünist Kuzey Kore yönetimi tarafından düzenlenmiş bir siber saldırı olma ihtimalinin araştırıldığı” belirtildi.

Güney Koreli internet servis sağlayıcı şirketlerden LG Uplus, “şebekelerine bilgisayar korsanlarınca sızılmış olma olasılığı” dile getirildi. Güney Kore borsası, banka ve yayın şirketlerine saldırı haberi üzerine düşüş kaydetti.

Kuzey Kore, yakın bir süre önce Güney Kore ve ABD’yi, Pyongyang’da internet sitelerinin geçici süreliğine kapanmasına neden olan siber saldırılardan sorumlu tutmuştu.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Kuzey Kore’nin uluslararası toplumun baskısına rağmen tartışmalı nükleer programında ısrar etmesi, Kore Yarımadası’nda son haftalarda gerginliğin artmasına yol açmıştı.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Sakıp Sabancı Müzesi'ne Turkcell teknolojisi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir