LOGO’dan işletmelere e-Defter ve e-Fatura

Türkiye’de uygulama yazılımları pazarının lideri LOGO Yazılım’ın sunduğu e-Devlet uygulamaları, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından hayata geçirilen yasal düzenlemelerle başlayan e-Fatura ve e-Defter dönemine geçiş sürecini kolaylaştırıyor. GİB’in belirlediği standartlara uygun olarak geliştirilen LOGO e-Defter ve e-Fatura uygulamalarıyla işgücü ve maliyet tasarrufu sağlanırken, veri iletişimi için güvenli ve tutarlı bir platform sunuluyor.

Elektronik defter tutulması, onaylanması ve saklanmasında kullanılabilecek ilk onaylı yazılımlardan olan LOGO e-Defter uygulaması ile şirketler, Yevmiye  Defteri ve Defter-i Kebir belgelerini, belirlenen standartlarda hazırlayıp elektronik olarak GİB’e gönderebilecek.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre geliştirilen ve işletmelere büyük kolaylık sağlayacak uygulamayla, defterlerin kağıtlara basılarak saklanması gibi zaman ve maliyet gerektiren işlemler, artık elektronik ortamda yapılabilecek.
Yasal düzenlemelerle e-Defter uygulamasına geçişi zorunlu olan firmaların 1 Eylül 2014 tarihine kadar başvurularını yapması gerekiyor. e-Defter uygulama detayları ve başvuru süreci için www.edefter.gov.tr adresinden bilgi alınabiliyor.

LOGO çözüm ortağı LOGO Elektronik tarafından geliştirilen LOGO e-Fatura uygulamasıyla kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip elektronik faturalar düzenlebiliyor. Düzenlenen e-Faturaların GİB portalına aktarımı, manuel olarak kullanıcı tarafından veya LOGO’nun e-Fatura uygulaması ile birlikte alınacak sunucu yazılımıyla otomatik olarak gerçekleştirilebiliyor.

Faturaların elektronik belge olarak düzenlenmesi, elektronik ortamda iletilmesi, elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmesi zorunlu olan firmaların 1 Eylül 2013’e kadar e-Fatura uygulamasına başvurmaları gerekiyor. e-Fatura uygulama detayları ve geçiş süreci için www.efatura.gov.tr adresinden bilgi alınabiliyor.

LOGO’nun j-guar, Tiger Enterprise, Tiger Plus ve GO Plus   ürünleri ile entegre çalışan LOGO e-Fatura ve e-Defter uygulamaları, arşivleme maliyetini düşürürken verimli işgücü kullanımını artırıyor. Tutarlı veri iletişimi ve raporlama sağlayarak iç denetim süreçlerinin kalitesini yükseltiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir