McAfee’nin patronu: Akıllı telefonunuzu çöpe atın

Antivirüs yazılımlarının lideri McAfee’nin kurucusu John McAfee, Las Vegas’ta bilgisayar korsanlığı üzerine düzenlenen konferansta akıllı telefonlar için üretilen uygulamaların tüketicileri gözetlediği konusunda bir uyarı yaparak şaşırtıcı bir hamle yaptı.

John McAfee ayrıca Belize’den gelen ölüm tehditleri, İncil’i dinlerken esrar kullanılması ve son zamanlarda kendisini rahatsız eden bilgisayar programıyla ilgili konulardan da bahsetti.

McAfee’nin hayatı, son zamanlarda ülke dışında yaşadığı bir takım talihsiz olaylarla gündeme geldi. 2012 yılında Belize’deki komşusunun ölü bulunmasının ardından ülkeyi terk eden McAfee, Belize yetkilileri tarafından cinayet zanlısı olarak nitelendirildi. Belize’den Guetamala’ya kaçan bilgisayar programcısının ABD’ye tehcir edilmek adına kalp krizi geçirme numarası yaptığı belirtildi.

Def Con adlı konferansa gizlilik hakkında konuşmaya çağırılan McAfee, “Eğlenceli konular hakkında saatlerce konuşabilirim,” dedi ve ekledi, “Son zamanlarda başıma gelen en ilginç olay Intel ile ilgili olandı. Benim bilmediğim bir sebep nedeniyle ürünlerinden adımı sildiler.”

2010 yılında Intel, 7 milyar dolardan daha fazla para vererek McAfee şirketini almıştı. Bu sene ise McAfee’nin kendi ürününü kullanmadığını söylemesinin hemen ardından, işlemci üretim devi bir isim değişikliği yaparak “Intel Security” ismini kullanmaya başladı. Intel yöneticileri McAfee’nin adını kötüye kullandığını bildiklerini söylese de isim değişikliğinin bununla ilgili olup olmadığı belirtilmedi.

Konferansta gizlilik ve güvenlik konularında konuşan McAfee, uygulamaların kullanıcı anlaşmalarını dikkatlice okumayan tüketicilerin akıllı telefonlar tarafından gözetlendiğini söyledi. McAfee, “Gizlilik konusundaki en nitelikli aygıtlar akıllı telefonlar,” dedi ve ekledi, “Ben bütün akıllı telefonlarımı atıyorum.”

Büyük şirketlerle ilgili şikayetlerin toplanacağı brownlist.com adlı bir internet sitesi kurduğunu da belirten McAfee, ayrıca Android işletim sistemli telefonlar için uygulama izinlerini takip eden bir başka uygulama geliştirdiğini de belirtti.

Ancak bilgisayar korsanlarının bulunduğu bir odada, her türlü yazılıma şüpheli olarak bakmak gerek.

Katılımcılardan biri, Google Play Store’a güvenmediğini ve McAfee’nin geliştirdiği uygulamayı Google Play Store’dan indirip indiremeyeceğini sordu.

Ne cevap vereceğinden pek emin olamayan McAfee, “Artık teknolojiyle ilgili pek bir şey bilmiyorum,” demekle yetindi.

(Wall Street Journal)

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir