‘Microsoft, Outlook’un ‘anahtarlar’ını NSA’e verdi’

Rusya’ya kaçan eski ABD ajanı Edward Snowden’ın ifşaatları, yüz milyonların kullandığı web hizmetlerinin kimlere bilgi sızdırdığını bir bir ortaya çıkarıyor.

İngiliz Guardian gazetesinin dünkü nüshasında yayımlanan habere göre, bilişim devi Microsoft da ABD istihbarat servisi NSA ile yakın işbirliği yapıyor.

Buna göre Hotmail’den Outlook’a geçiş sırasında NSA, platformdaki şifreli yazışmaları çözmekte zorlanmış. Bunun üzerine Microsoft yönetimiyle görüşen NSA yetkililerine Outlook’un “anahtarlar”ı teslim edilmiş.

Microsoft’un ABD istihbaratına Skype ve SkyDrive hizmetlerine tam erişim için de yardımcı olduğu kaydedildi.

Bilişim uzmanı olarak ABD istihbaratına çalışan Edward Snowden, ABD ve İngiliz istihbaratının Prizma (Prism) programı adı altında dünya genelinde telefon ve internet iletişimini dinlediğini ortaya çıkarmıştı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, ABD’nin hakkında arama kararı çıkardığı Snowden önce Hong Kong’a, oradan da Moskova’ya kaçmıştı. Halen Moskova’nın Şeremetyevo Havaalanı’nın transit bölümünde bulunan Snowden’in Venezuela’ya sığınması bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir