Microsoft Windows

Microsoft Windows’u hedef alan yeni bir tehdit

Kaspersky Lab’ın çoğu uç nokta güvenlik ürününde yer alan Kaspersky Lab Automatic Exploit Prevention teknolojisi, yeni bir siber saldırı dalgası tespit etti.

Söz konusu saldırıların arkasındaki zararlı yazılım, Microsoft Windows işletim sistemindeki daha önce keşfedilmemiş bir açığı kullanıyor ve özellikle Orta Doğu’daki bilgisayarların kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor. Saldırganların kullandığı açık 9 Ekim’de Microsoft tarafından yayınlanan bir yamayla kapatıldı.

Açığı kapatma ve kendini savunma fırsatı vermiyor

Henüz keşfedilmemiş (zero-day) sistem açıklarını kullanan saldırılar en tehlikeli siber tehditler arasında yer alıyor, çünkü saldırıya uğrayan kişiye öncesinde söz konusu açığı kapatma ve kendini savunma fırsatı vermiyor.

Bu tür açıklardan faydalanmak üzere tasarlanan saldırılar, çoğu zaman siber saldırganların tüm sistemin kontrolünün ele geçirmelerine neden oluyor. Özellikle APT türü sofistike saldırılar bu senaryoyu sıklıkla hayata geçiriyor ki, son tespit edilen saldırı da bu gruba dahil.

Son derece iyi kodlanmış bir saldırı

Söz konusu Microsoft Windows saldırısı, PowerShell üzerinde yeni keşfedilen bir açığı kullanarak gerçekleştiriliyor. Saldırgan buradan sisteme sızarak sistemi ele geçirmesine yardımcı olacak ayrıcalıkları tanımlıyor. Son derece iyi kodlanmış olan saldırı, pek çok Windows sürümüne saldırarak etkisi altına alabilme yeteneğine sahip.

Saldırı, geçtiğimiz yaz aylarının sonlarında Orta Doğu’da yer alan bir düzine civarında organizasyonu hedef aldığı sırada keşfedildi. Saldırının arkasında daha önce de PowerShell arka kapılarını kullanmasıyla ünlü FruityArmor grubunun olduğu düşünülüyor. Kaspersky Lab uzmanları durumu fark ettikleri anda açığı Microsoft’a bildirdi.

Sıfır gün açıkları büyük risk

Kaspersky Lab güvenlik ürünleri saldırıyı ortaya çıkarmak için aşağıdaki teknolojileri kullandı:
Kaspersky Lab ürünlerinde yer alan davranışsal algılama motoru ve Automatic Exploit Prevention bileşenleri, Kaspersky Anti Targeted Attack Platform’un bir parçası olan Advanced Sandboxing ve Antimalware motoru.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Anton Ivanov, konuya ilgili değerlendirmesinde, “Sıfır gün açıkları söz konusu olduğunda yeni saldırı tekniklerine karşı tetikte olmak büyük önem taşır. Kaspersky Lab bünyesinde gerçekleştirdiğimiz sürekli tehdit analizleri sadece yeni tehditleri ve hedefleri ortaya çıkarmakla kalmıyor, siber saldırganların kullandığı tekniklerin gelişimini de takip ediyor. Tüm bu araştırmalarımız sayesinde benzer saldırıları engellemek üzere kurgulanmış bir güvenlik teknolojileri katmanına sahibiz” diye konuştu.

Microsoft Windows kullanıcıları ne yapabilir?

-Kaspersky Lab, buna benzer saldırılardan korunmak için aşağıdaki önlemleri almanızı öneriyor:

-Üzerinde bilinen açıklar olan ve yakın zamanda siber saldırılarda kullanılmış yazılımları kullanmaktan kaçının.

-Kullandığınız yazılımların güncellemelerini düzenli olarak yaptığınızdan emin olun.

-Vulnerability Assessment (güvenlik açığı değerlendirmesi) ve Patch Management (yama yönetimi) özelliklerine sahip güvenlik çözümleri kullanın.

-Bilinen ve henüz keşfedilmemiş saldırılara karşı aktif olarak koruma sağlayan davranışsal tehdit algılama yeteneğine sahip Kaspersky Endpoint Security for Business gibi çözümlerden yararlanın.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir