Mobil bankacılık hala riskli

Kaspersky Lab’in “Tüketici Güvenlik Riskleri” anketine göre, güvenlik sorunları nedeniyle kullanıcıların üçte biri mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanmıyor

Günümüzde e-mağazalar, e-ödemeler ve e-bankacılık sistemleri birçok finansal işlemi kolaylaştırıyor. Kuyruklarda zaman kaybetmeden, sadece birkaç tıklamayla fatura ödeyebiliyor ya da ihtiyaçlarımızı satın alıyor, bankacılık işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

Ancak bu konuda tablonun toz pembe olduğunu söylemek henüz zor. Güvenli içerik yönetim çözümleri alanında dünya lideri Kaspersky Lab ile B2B International’ın gerçekleştirdiği “Kaspersky Tüketici Güvenlik Riskleri” anketi, e-ödeme konusunda önemli gerçekleri ortaya koyuyor. Bu ankete göre kullanıcıların neredeyse üçte biri, akıllı telefonları veya tablet bilgisayarlarından e-ödeme yapmak konusunda hala endişelerini sürdürüyorlar. Anket, çevrimiçi alışveriş veya bankacılık söz konusu olduğunda tüketicilerin mobil cihazlarına güvenmediğini ortaya koyuyor.

Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların geniş çaplı kullanımı ise çevrimiçi bankacılığı daha da kolay bir hale getirmiş durumda… Bu cihazların taşınabilirliği ve işlevselliği, sadece evde veya ofiste değil, internet erişimi bulunan her yerden çevrimiçi bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmeye olanak sağlıyor. Ancak kullanıcılar, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarıyla paraya erişim sağlamaya henüz sıcak bakmıyor.

SEBEP ANDROİD Mİ?

Ankette katılımcıların %33’ü, çevrimiçi mağazalardan ürün satın almak gibi işlemler için mobil cihazlarını asla kullanmayı tercih etmiyor. Akılı telefon ve tablet bilgisayar kullanıcılarının %28’i, çevrimiçi bankacılık için cihazlarını kullanırken rahat hissetmiyor. Tablet bilgisayar kullanıcılarının sadece %22’si ve akıllı telefon kullanıcılarının %27’si, mobil cihazlarından finansal bilgilere erişim sağlamayı tercih ediyor.

Aslında bunun arkasında, Android’in dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olması yatıyor. Bu nedenle sistem, siber suçlular tarafından sık sık saldırıya uğruyor. Hedeflenecek kullanıcı ne kadar çoksa, dolandırıcılar için yasadışı gelir elde etmek de o kadar kolaylaşıyor. Çevrimiçi bankacılık işlemleri için sahte Android uygulamaları, kimlik avı saldırıları ve kullanıcıların klavye ile girdikleri verileri ele geçirmek için geliştirilen zararlı yazılımlar, Android tabanlı cihaz sahiplerine saldırmak için kullanılan zararlı araçlardan bazıları.

Kaspersky Lab’in çalışmalarına göre tüm mevcut mobil zararlı yazılımı örneklerinin %99’u Android için geliştirilmiş durumda. 2012’de Kaspersky uzmanları, Android için geliştirilmiş 35.000 zararlı yazılıma rastladı. 2013’ün sadece ilk altı ayında ise rakam 47.000’in üzerine çıktı.

Hal böyle olunca kullanıcılar da bu cihazları asla çevrimiçi finansal işlemler için kullanmamaya özen gösteriyor. Hatta ankete katılanların %13’ü Android’i sırf bu nedenle kullanmayacağını da belirtiyor.

Bununla birlikte Kaspersky Lab, Android tehditlerindeki artışın aksine, kullanıcıların güvenilir bir çözümle cihazlarını koruyarak, mobil ödemelerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebileceklerinin altını çiziyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir