Mobil bankacılık kullanımı yüzde 109 arttı

Mobil yazılım şirketi Pozitron, mobil devrimin kendisini en çok hissettirdiği sektörlerin başında gelen bankacılık ve finans dünyasındaki mobil uygulamaları masaya yatırdı. “Türkiye’de Mobil Bankacılık Uygulamaları” başlıklı raporu kamuoyuna açıklayan şirket, toplamda 16 bankanın iOS ve Android tabanlı mobil bankacılık uygulamalarını inceleyerek, mobil uygulamaların performans ve kalitelerini kullanıcıların kamuya açık platformlarda yapmış oldukları yorumlara göre değerlendirdi.

Türkiye’deki mobil bankacılık pazarını Türkiye Bankalar Birliği’nin yıllık mobil raporuna göre değerlendiren Pozitron, 2012 Haziran – 2013 Haziran arasındaki 1 yıllık dönemde mobil bankacılık kullanım oranının yüzde 109 oranında arttığını vurguluyor.

Mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirilen finansal işlemlerin (para transferi, kredi kartı işlemleri, yatırım işlemleri, vb.) ise 1 yılda yüzde 211 oranında arttığı gözleniyor. Bu veriler mobil bankacılığın alternatif bir kanal olmaktan çıktığını ve artık ana hizmetler arasında yer aldığını gösteriyor.

Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer, oranlarla ilgili olarak “Mobilin potansiyelini kavrayıp önceden yatırım yapan bankalar mobil platformda hızla büyürken, mobile yatırım yapmamış olan bankalar da hızla bu alana giriyor” diyor ve “Bu süreçte müşterilerinin beklentilerini dikkate alıp mobile yatırım yapan bankalar rekabette öne geçiyor” diye ekliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir