Mobil sağlık uygulamaları hayat kurtarıyor

Yapılan yeni bir ankete göre akıllı telefon sahiplerinin yüzde yedisi mobil sağlık uygulamalarını kullanıyor. Bunların kullanım alanları da gittikçe genişliyor. Bu uygulama cilt kanserinin tespitine yardımcı oluyor. Telefona takılan ‘Telefonskop‘ (Handyscope) adlı küçük bir aparatla, vücuttaki benlerin büyütülmüş görüntüsünü çekme imkanı sağlıyor.

Akıllı telefonda hap kutusu

Yaşlılar çoğu zaman ilaç alma zamanlarını unutabiliyor. Artık hatırlatan bir uygulama var. ‘Sağlık’ adlı bir App hangi ilacın ne zaman alınacağını haber veriyor. Kullanıcı, telefon üzerinden içtiği hapı bir dokunuşla çentikliyor.

Diyabet kontrol altında

Mobil uygulamalar diyabetlilere de yardımcı oluyor. Kan şekeri seviyesini, ilaç alımlarını veya kilo seyrini takip etmek için bir takım sağlık uygulamaları mevcut. Uygulamaya iletişim bilgilerinin yanı sıra nöbetçi doktor ve eczanelerin telefon numaralarını kaydetmek mümkün.

Ucuz ultrason

ABD’li Mabisante şirketi, iPhone’lara takılabilen bir ultrason başlığı geliştirdi. 7 bin 500 dolar değerindeki başlık bir Ultrason App’i ile kullanılıyor. Görüntü kalitesi çok iyi olmasa da acil yer ve durumlar için ideal olan sistem normal ultrasondan da 10 kat daha ucuz.

Anne karnındaki bebeğin kalp atışları

Uganda’da bir hemşireye 5 bin hamile kadın düşüyor. Buna ek olarak genellikle en yakın sağlık kurumu birkaç kilometre uzaklıkta. Ugandalı yazılımcılar WinSenga adlı bir App geliştirdi. Bu App sayesinde bir steteskop akıllı telefona bağlandığında anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının kaydedilmesi mümkün olabiliyor.

Cepte tıp eğitimi

App’ler tıp eğitimini de geliştiriyor. IRadiology olarak adlandırılan bir katalogda 500’den fazla radyoloji ile ilgili hasta dosyası barındırılabiliyor. Tıp öğrencileri böylece klasik manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografiler üzerinde pratik yapabiliyor.

Daha çabuk ilaç tedariki

Deutsche Welle’nin haberibe göre, kulladığınız ilacınız bittiğinde artık eczaneye gitmenize gerek kalmadan ilacı tekrar sipariş etmeniz mümkün. Söz konusu App sayesinde ilaç kutusunun üzerindeki barkodu okutmanız yeterli.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir