Mobil telefon 40 yaşında

Mobil telefonla yapılan ilk görüşmenin üzerinden 40 yıl geçti. 3 Nisan 1973’te Motorola çalışanı Martin Cooper Motorola DynaTAC model bir telefonla New York’ta ilk mobil görüşmeyi gerçekleştirdi.

23 santimetre uzunluğunda ve 1 kilo 140 gram ağırlığındaki kablosuz telefon bugün 1,2 trilyon dolar ciroya ulaşan bir sektörün kapılarını açtı.

35 dakikalık şarjı olan ve 10 saatte dolan kablosuz telefon bugün yerini, fotoğraf çeken, oyun oynanan, müzik dinlenen, video izlenen, e-posta gönderen, yol bulan ve tabii konuşulan ve mesaj gönderen akıllı telefonlara bıraktı.

İngiliz Mühendisler Odası’ndan Mike Short, 40 yıl içinde mobil telefonların insan hayatını önemli ölçüde değiştirdiğini, ilk görüşmeden sonraki 10 yılın araştırma aşaması olduğunu, 80’lerin başından sonraki 10 yıllık süreçte de daha çok araç telefonlarına hizmet veren ve gelişmiş ülkelerde kullanılan analog şebekelerin devreye girdiğini belirtiyor.

Short’a göre, 1993-2003 yılları ise mobil telefonların dijital teknolojiyle küreselleştiği dönem oldu. Bunu 3G teknolojisi ve akıllı telefonlar dönemi izledi.

Mike Short’a göre, mobil telefon teknolojisindeki en önemli iki gelişme cihazların çok geniş bir kitleye ulaşması ve internete ulaşım oldu.

BBC’nin haberine göre, Short, “Mobil telefonların ilk yıllarında tüketici pazarı düşünülmemişti. Teknolojinin odağında iş dünyası vardı. Tüketici boyutu çok sonra gündeme geldi.” diyor.

Mike Short, mobil teknolojinin şimdi baş döndürücü bir hızla ilerlediğini bu nedenle önümüzdeki 40 yılın neler getireceğini tahmin etmenin zor olduğunu, halen 7 milyar civarında olan mobil cihaz sayısının 70 milyara çıkabileceğini söylüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir