Mona Lisa’yı Toshiba aydınlatıyor

2011 yılında Toshiba ile işbirliği yapan  dünyanın en ünlü sanat müzesi  Louvre, Toshiba Led ürünleri ile aydınlatılmaya başlamıştı. İlk etapda Piramid, Piramidion ve Colbert Kökü, bölümleri  Toshiba LED’ler ile aydınlatılırken planlandığı üzere Louvre Sarayının yapının dışından sonra, içsel güzelliğini ortaya çıkaracak, ambiyansına zarar vermeyecek ve dikkatleri yapının üzerine çekecek bir şekilde aydınlatılmasına devam ediliyor. Toshiba Louvre’ un Piramid, Piramidion ve Colbert Kökünden sonra Mona Lisa’yı da aydınlatıyor.

Toshiba iç aydınlatma konusunda ilk çalışmalarını Mona Lisa ve Kırmızı Oda içindeki görsellerin aydınlatması şeklinde tamamladı. Bu bölümlerde Toshiba’nın yeni nesil LED aydınlatma ürünleri kullanıldı. Toshiba tarafından  geliştirilen LED lamba ve aydınlatma armatürleri sayesinde, aydınlatılan mekanlarda yüksek renksel geri verim, azaltıldı ve enerji tasarrufu sağlandı.

Toshiba tarafından geliştirilen özel ve yenilikçi  armatür, Mona Lisa tablosu önüne monte edildi. Bu armatür 34 LED’den oluşuyor, önündeki koruyucu cam sayesinde ışık rengi değişimine izin veriyor. Armatür, içerdiği farklı optik sistemler sayesinde, tablonun tamamının düzgün bir şekilde aydınlatılmasına olanak tanıyor. Louvre genelinde kullanılan yenilikçi kontrol sistemi, ışık kaynaklarının en verimli şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu özel aydınlatma aynı zamanda sanat eserlerinin zarar görmesini de engelliyor.

Louvre Sarayı yüzyıllar boyunca değişikliğe uğramasına rağmen, Mona Lisa için özel aydınlatma yapılması hala uzmanların ortak görüşüdür. Bugün, Toshiba, aydınlatmadaki son gelişmeleri de ön planda tutarak, yepyeni ve ultra modern teknoloji ile Mona Lisa’yı yeniden aydınlatmakta.

Ortaklığın sonraki aşaması, Cour Carrée (Kare Avlu) (2013 yılı sonu) ve Napoleon Hall (2014 ün ilk yarısı) bölümlerinin aydınlatılması şeklinde devam edecek.

Mona Lisa, Leonarda Da Vinci’nin eseri

Rönasansın simgesi olarak bilinen bu tablo, Leonarda Da Vinci tarafından yapılmıştır. Tablo Florensa’da 1503-1506 yılları arasında yapılmış olup, Francesco del Gianconda adlı Floransa’lı bir bez tüccarının Lisa Gherardini isimli karısa ait olduğu düşünülmektedir. Tablo La Gioconda adıyla da anılır. Da Vinci’nin özel gölgeleme tekniği olarak da bilinen Sfumato  gölgeleme tekniği ve akıllı perspektif kullanımı Mona Lisa ‘nın başlıca özellikleridir. Tablo I. François Kraliyet Koleksiyonu’nun parçası olup, Mona Lisa’nın sembolik gizemli gülüşünün yanı sıra müzeden 1911 yılında çalınmasından dolayı, eser ününü bugüne kadar korumuştur.

Kırmızı Oda nedir?

Bu galeri 19. yüzyıl Fransa’sını anlatan büyük ölçekli resimleri içerir. Müze ziyaretçilerinin çok fazla ilgisini çeken Jacques-Louis David’in Consecration of the Emperor Napoleon I and Coronation of the Empress Josephine, ayrıca Ingres’in The Grande Odalisque gibi pek çok başyapıt bu bölümde kırmızı duvarlarda sergilenmektedir.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir