Monster oyuncu monitörleri

Monster oyuncu monitörleriyle sıra dışı bir oyun tecrübesi

Dijital oyunlara yıllarını vermiş olan oyuncuların büyük kısmı, bundan yıllar önce kullanılan CRT (tüplü) monitörlerin, bugünün monitörlerinden çok daha iyi görüntüler verdiği konusunda hemfikir. Renk doğruluğu konusunda öne çıkarken tazeleme hızı tarafında da harikalar yaratan CRT monitörlerin 4:3 en boy oranlı olmaları ve bugünün standartlarına göre düşük çözünürlükte görüntüler üretmeleri, ilgili çözümlerin dezavantajlarından sayılıyor. Peki, CRT monitörlerden bile yüksek yenileme hızları sunarken görüntü kalitesinden taviz vermeyen monitörlere denk gelmek mümkün mü? Söz konusu Monster oyuncu monitörü modelleri ise bu gayet mümkün.

Oyuncu bilgisayar monitörü modelleri ile yüksek görüntü kalitesi ve ekstra konfor

Görüntü teknolojilerinin hızla gelişim katetmesi, LCD ekranlarda da kendini gösteriyor. Yıllar önce standart kabul edilen TN panelli ekranların yerlerini VA ve IPS türü paneller alırken 50-60 Hz bandındaki tazeleme hızları ise oyuncu monitörü çeşitlerinin yaygınlaşmasıyla 200 Hz’in üstüne çıkabiliyor. Buna düşük tepki süresi, yüksek parlaklık seviyesi ve HDR10 gibi gerçek manada göz kamaştıran teknolojiler de eklenince elde edilen sonuç muhteşem oluyor. Oyuncu monitörü modellerinin avantajları tabii ki bunlarla sınırlı kalmıyor. Monitörlerde kullanılan panellerin geniş görüş açısı sağlaması, oyuncuların birden fazla monitör kullanarak hazırladıkları oyun setup’larını daha konforlu kullanıp yönetebilmelerine yardım ediyor. Konu, konfordan açılmışken oyuncu monitörü modellerinde standart hâline gelmeye başlayan pivot desteğinden de söz etmek gerekiyor.

Oyuncular, uzun saatler sürebilen çevrim içi oyun karşılaşmalarında sırt ve bacaklarını rahat ettirebilmek adına, oyunculara özel hazırlanan koltuklardan edinebiliyor. Koltukların ergonomik yönden zenginliği, oyuncuları rahat ettiriyor ettirmesine ancak aktif olarak kullanılan monitörün hareket kabiliyetlerinin yetersiz olması, bu rahatlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu noktada ekranının eğimi, duruş açısı ve yüksekliğinin ayarlanabildiği ergonomik oyuncu monitörü modelleri, oyun tutkunlarının imdadına yetişiyor. Tam pivot desteğiyle gelen çözümler, oyun seanslarında ekstra rahatlık yaratırken oyun harici zamanlarda da kullanıcıların gereksinimlerini karşılıyor.

Görüntülerdeki yırtılma etkilerine Gaming Monitör Modelleri ile veda edin

Full HD ve üzeri çözünürlüklere sahip olabilen oyuncu monitörü modelleri, oyuncuların dijital dünyaları mümkün olan en keskin ve gerçekçi şekilde görebilmelerine hizmet ediyor. Yüksek çözünürlük ve ileri seviye ekran yenileme hızları bir araya geldiğinde, çoğu zaman oyuncuları hayrete düşüren sahneler ortaya çıkabiliyor. Fakat oyunlarını olabilecek en akıcı biçimde oynamak için oyun menülerinden dikey senkronizasyon özelliğini devre dışı bırakan oyuncular, çok hareketli sahnelerde görüntülerde yırtılma benzeri etkiler gözlemleyebiliyor. “Tearing” olarak nitelendirilen bu durum, oyun deneyimini maalesef olumsuz yönde etkiliyor. Bunun önüne geçmenin birden fazla yolu bulunsa da ekran kartı sürücülerinden veya oyun içerisinden görüntü senkronizasyonu devreye alındığında giriş gecikmesi (input latency) ortaya çıkıyor. Netice itibarıyla fare aracılığıyla kamera açısı değiştirilirken hissedilir ölçüde bir yavaşlama meydana geliyor ve bu, çevrim içi rekabetçi oyunlarda, oyuncuların istedikleri performansı gösterememelerine neden oluyor.

AMD’nin FreeSync ve NVIDIA’nın G-Sync teknolojilerini beraberinde getirerek dikey senkronizasyon konusuna son noktayı koyan oyuncu monitörleri, ekran kartlarıyla dinamik olarak iletişim kurup yırtılma etkisini sonlandırıyor. En güncel HDMI ve DisplayPort standartlarını karşılayan bağlantı noktalarına sahip çözümler, ekran kartlarındaki çıkışlara kolayca takılabiliyor ve bu özellik, çoklu monitör kurulumlarında da değerlendirilebiliyor.

Oyuncuların daima en iyi oyun deneyimini yaşayabilmeleri için çok güçlü oyuncu bilgisayarları üreten ve bu bilgisayarları, gelişmiş oyuncu ekipmanlarıyla destekleyen Monster, Aryond serisi gaming monitörleriyle adından söz ettiriyor. Standart oyuncu monitörü fiyatları değerlendirildiğinde oldukça erişilebilir aralıklarda yer alan ancak bunun karşılığında modern teknolojiler sunan modeller, hardcore oyuncuların yeni oyun ekipmanlarından birine dönüşüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir