‘Moovit, toplu taşımanın Wikipedia’sı’

Akıllı telefonlarda Google Maps ve Apple Maps’in baştan kurulu olduğu bir dünyada, bir uygulama hem toplu taşıma bilgilerinin doğruluğu hem de her yer de bulunması ile ön plana çıkıyor. Bu, 1.500’den fazla şehirde ve 78 ülkede 80 milyondan fazla kişinin kullandığı dünyanın en büyük toplu taşıma veri ve analitik şirketi olan Moovit’in kurucu ortağı ve CEO’su Nir Erez’in açıklaması. Erez, Moovit’in Google Maps ve Apple Maps karşısındaki üstünlüğünü bugün New Mobility World konferansında anlattı.

Erez, “Everything is Connected, Making Sense of Big Data” oturumunda Moovit’in anonim olarak uygulamanın kullanıcılarından ve “Mooviterlar” olarak adlandırılan 200.000’den fazla yerel editörden günde 500 milyon anonimleştirilmiş veri noktasını nasıl topladığını anlattı. Erez, Google Maps ve Apple Maps’den farklı olarak, bu verilerin Moovit tarafından kullanıcılarına daha doğru gerçek zamanlı ulaşım bilgileri, daha iyi servis bildirimleri, daha doğru durak yerleri ve hareket saatleri sunmak için kullanıldığını belirtti.

Erez, “Google ve Apple, ürün ve hizmetleri hayatımızı büyük ölçüde geliştiren seçkin şirketler.” dedi. “Ancak, konu toplu taşıma verilerine gelince, Moovit gerçek bir uzman. Moovit’in hassas ve ultra yerel verileri, diğer hizmetlerin arasında açık ara öne çıkıyor. ”

Örneğin, Moovit, binlerce ulaşım operatörü için gerçek zamanlı veri sunar, karşılaştırdığımızda bu oran Google için yüzlerce ve hatta Apple için çok daha azdır. Erez konuşması sırasında Moovit’in gerçek zamanlı veri sağladığı ancak Google ve Apple’ın sağlamadığı önemli şehirlerin bir listesini gösterdi: Hong Kong, İstanbul, Madrid, Paris, Roma, Sidney. Erez “Bu şehirlerden herhangi birinde veya dünyadaki pek çok başka yerde Moovit’ten başka bir toplu taşıma uygulaması kullanmaya çalışın, büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaksınız.” dedi.

Erez’e göre, otobüs duraklarının yerleri, Moovit’in Google ve Apple’dan üstün olduğu başka bir alan. Google ve Apple durak yerlerini resmi transit verilerini kullanarak belirliyor, ancak resmi verilerin yüzde on oranında yanlış olduğunu biliyoruz. Moovit, bu yanlışlıklardan kaçınmak için teknolojisine ve kullanıcı topluluğuna güveniyor.

“Moovit, otobüs duraklarının tam yerlerini biliyor, çünkü insanların tam olarak nereden otobüse bindiklerini görüyoruz” diye belirtti Erez. Ayrıca, birçok Moovit kullanıcısı, Google Maps ile karşılaştırıp durakların doğru konumlarının fotoğrafını gönderiyor. “Hiçbir şey, fiziksel olarak orada bulunan insanların yerel bilgisiyle yarışamaz.”

Erez, Moovit’in crowdsourcing programının, Google ve Apple üzerindeki başka bir avantajı olduğunu söyledi. 200.000’den fazla toplu taşıma meraklısı, Moovit’in tescilli yazılımını şehirlerindeki toplu taşıma bilgisini haritalandırmak için kullandıkları, yerel editörlerden oluşan “Mooviter” programına katıldı. Bu yıl Moovit’e eklenen yüzlerce şehirden yüzde 65’i sadece Mooviterlar’ın katkılarından oluşuyor ve sadece Moovit’te mevcut. Erez, “Moovit’in crowdsourcing modeli Moovit’i Toplu Taşımanın Wikipedia’sı yaptı” dedi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir