MSN Messenger’ın fişi çekiliyor

Microsoft tarafından kurulan Windows Live Messenger, yaygın adıyla MSN, Ekim ayında resmen kapanıyor. Microsoft’un, Windows Live kullanıcılarına Perşembe günü attığı elektronik postada servisin kapatılacağını bildirdiği belirtildi.

Mesajda ayrıca, kullanıcılara Skype’a geçmeleri durumunda ücretsiz kullanım sunulacağı da ifade edildi. Microsoft’un Skype’ı satın almasıyla 2013’de birçok kullanıcı MSN kullanmayı bırakmıştı.

MSN’i kullanmaya devam eden Çinli kullanıcılarsa 31 Ekim’de Skype’a aktarılacak. Windows Live 2009’da 330 milyon civarı kullanıcıya sahipti.

Fakat bu sayı, Skype’ın 2012’de kullanıcı sayısını yaklaşık 300 milyon arttırmasıyla azaldı. Servis 2005’te Çin’e taşındı. Ancak bu kez de yerel rakipleriyle rekabet etmek durumunda kaldı.

BBC’nin haberine göre, MSN Messenger, AIM ve ICQ ile rekabet etmek üzere 1999’da sohbet servisi olarak olarak hizmet vermeye başladı. Servis zamanla fotoğraf gönderme, video görüşmesi ve oyun gibi yeni özelliklerler geliştirdi. Microsoft’un Skype’ı 2012’de 8,5 milyar dolara satın alması, MSN için sonun başlangıçı olarak nitelendiriliyordu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir