Norveç, Apple’a Oslo üzerinde uçuş izni vermedi

Norveç hükümeti, Apple’ın üç boyutlu görüntü sağlayan harita uygulaması için başkent Oslo’nun havadan görüntülenmesine izin vermiyor.

Norveç’te yayımlanan Aftenposten gazetesine göre hükümet binalarına ait detayların görünmesine yönelik güvenlik kaygıları, yetkilileri bu kararı almaya yöneltti.

Oslo üzerinde fotoğraf çekmek amacıyla uçuş yapmak için yetkililerden izin almak gerekiyor. Fakat resmi kayıtlar, bu tarz başvuruların reddedildiğini ortaya koyuyor.

Oysa aynı sakıncaları taşımasına rağmen uydu yoluyla görüntüleme yöntemleri hükümet tarafından engellenemiyor.

Nokia, harita uygulamasında Oslo’nun üç boyutlu bir görüntüsüne sahip. Ancak şehrin sadece bir kısmı haritada yer alıyor.

Norveç’te güvenlik önlemleri iki yıl önce Anders Breivik’in Oslo’da bir hükümet binasının önünde patlattığı bomba ve bir gençlik kampına yaptığı saldırıyla çok kişiyi katletmesi ardından arttırıldı.

Aftenposten gazetesinin güvenlik konularında uzman muhabiri Henning Carr Ekroll BBC’ye saldırıların ardından Norveç’te başlayan kapsamlı güvenlik tartışmasının bir boyutunun da hükümet binalarının güvenliği olduğunu belirtti.

Carr-Ekroll, “Oslo üzerinde fotoğraf çekme amacıyla uçmak için izin almanız gerekiyor. Buna karşılık hükümet uydudan alınan görüntüler konusunda hiç bir şey yapamıyor.” dedi.

Aftenposten muhabiri, Apple’ın Oslo’yu görüntüleme talebine Norveç Ulusal Güvenlik Merkezi tarafından verilen red cevabını da gördüğünü anlatıyor.

BBC’nin haberine göre, Yön bulma (navigasyon) sitesi Gule Sider gibi bazı Norveçli şirketlerin daha önce havadan görüntü almalarına izin verildiğini ancak görüntülerin içeriğinde ‘boşluklar’ olduğunu da ekliyor.

Aftenposten haberinde, Oslo’yu havadan görüntülemesine izin verilmeyen Apple’ın hazırladığı üç boyutlu başka haritalarda, ABD Savunma Bakanlığına ait tesisler ve istihbarat teşkilatı CIA’nin Langley’deki merkez üssü gibi güvenlik bakımından hassas bir çok binanın yer aldığına dikkat çekiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir