‘NSA, BM karargâhını izliyor’

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’in açıkladığı yeni bilgiler, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Avrupa Birliği’nin New York ve Washington’daki temsilciliklerinde sistematik olarak istihbarat bilgilerini topladığına, Birleşmiş Milletlerin iç video konferanslarına erişim sağladığına ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) Viyana’daki ofisini casusluk için öncelikli hedeflerinden biri olarak gördüğüne işaret ediyor.

Almanya’nın haftalık dergisi Spiegel, Snowden’in açıkladığı bilgilere dayandırarak verdiği haberinde, NSA’in BM’de diplomat sıfatıyla kendi çalışanlarını bulundurduğunu iddia etti. Ayrıca, bu istihbarat teşkilatının teknik çalışanlarının 2012 yılında BM’nin ağına sızmayı başardığını da yazdı.

Spiegel, Amerikan ajanlarının AB ile ilgili istihbaratı toplamak için AB’nin New York’taki BM temsilciliğine ve Washington’daki temsilciliğine dinleme cihazı yerleştirdiği ileri sürdü. Ayrıca, UAEK’nın Viyana’daki ofisinden potansiyel bilgilere yüksek önem verildiğini belirten gazete, bu kurumun silah kontrolüyle ilgili bilgilerin öncelikli olduğunu kaydetti.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre gazete, ayrıca, Blarney ve Rampart-T adlı gizli programlarından bahsetti. İlki, 1978’den beri kullanılırken diplomatik “üst”, antiterör, yabancı hükümetler ve ekonomi gibi hedefleri kapsıyor. 1991 yılından bu yana kullanımda olan ikinci program, üst düzey yönetimi ve yakın isimleri izliyor. Gazete, Rampart-T’nin hedefinde Rusya ve Çin dahil 20 devletin bulunduğunu da yazdı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir