NSA, Google, Yahoo, Facebook ve Microsoft’a para dağıtmış

İngiliz Guardian gazetesi ABD Ulusal İstihbarat Kurumu’nun (NSA) geçmişte Google, Yahoo, Facebook ve Microsoft gibi şirketlerin PRISM programı nedeniyle uğradığı milyonlarca dolarlık zararı tazmin ettiğini ortaya çıkardı.

NSA’in dokuz internet şirketinin sunucularına girip hem ABD vatandaşlarının hem de yabancıların yazışmalarını gözetlemesini sağlayan PRISM programı ile ilgili detayların ortaya çıkmasının ardından, adı geçen teknoloji şirketleri böyle bir programa dair bir bilgileri olmadığını iddia etmiş, sadece özel bir talep geldiğinde hükümete bilgi sağladıklarını söylemişlerdi.

Ancak Guardian’ın yayınladığı Aralık 2012 tarihli NSA belgesinde, “Geçen yıl yaşanan problemler bir çok sertifikanın geçerlilik sürelerinin birden fazla kez uzatılmasını gerektirdi, bu da PRISM sağlayıcı ortaklarına milyonlarca dolara mal oldu. Özel Kaynak Operasyonları bu giderleri karşıladı” deniliyor. Bu da internet şirketlerinin PRISM programından haberdar olmadıkları yönündeki savunmalarını çürütüyor.

Söz konusu belgede bahsedilen “sorunlar” Obama yönetiminin çarşamba günü açıkladığı bir mahkeme kararından kaynaklanıyor. Halka yeni açılan kayıtlara göre 2011 yılında bir mahkeme PRISM kapsamında yürütülen casusluk faaliyetlerinde ABD içi yazışmaların da gözetleniyor oluşunu ABD Anayasası’nın 4’üncü maddesine aykırı buldu.

Bunun üzerine PRISM operasyonunu mahkemenin yeni kriterlerine uydurmak için yapılması gereken düzenlemeler, internet şirketlerinin milyonlarca dolarlık masraf yapmasına neden oldu. NSA bu noktada devreye girdi ve devlet ödeneklerinden internet şirketlerinin giderlerini karşıladı.

Guardian’ın ortaya çıkarttığı Silikon Vadisi-NSA ilişkisini gösteren bu belgenin ardından bir açıklama yayınlayan Yahoo, “Federal yasalar gereği ABD hükümeti, şirketlerin devlet tarafından hukuki olarak gerçekleştirmeye zorunlu tutuldukları işlemler nedeniyle uğradığı zararları karşılamakla yükümlüdür” dedi.

Google ise konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı ancak PRISM programına taraf olmadığı yönündeki iddiasını bir kez daha yineledi.

Bu arada İngiltere’de Edward Snowden’ın sızdırdığı belgeler nedeniyle Independent ve Guardian gazeteleri karşı karşıya geldi.

Independent gazetesi dün Snowden’ın sızdırdığı belgelerden İngiltere’nin Ortadoğu’da bir internet takip ve casusluk üssü olduğunu öğrendiklerini bildirmişti. Snowden’ın sızdırdığı belgeleri elinde bulunduran rakip Guardian ise Independent’ın iddialarını yalanladı ve Snowden’ın hiçbir şekilde Independent’a bir belge sızdırmadığını, rakiplerinin yayınladığı haberin kaynağının şaibeli olduğunu söyledi.

Hürriyet’in haberine göre, Snowden belgeleri nedeniyle partneri David Miranda 9 saat sorgulanan Guardian editörü Glenn Greenwald kişisel blog’unda Snowden’ın Independent’a belge sızdırmadığına dair yaptığı bir açıklamayı yayınladı ve “Snowden, Independent’a bilgi falan sızdırmadı, Independent’a bilgi sızdıran kaynağın İngiliz hükümeti olduğuna inanıyoruz” dedi.

Greenwald, hükümetin Independent’a bilgi sızdırarak Snowden belgelerinin güvenilirliğini zedelemeye çalıştığını iddia ederken, Independent gazetesi kaynaklarının kesinlikle hükümet olmadığını belirterek iddiaları reddetti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.