‘NSA’nın veri toplaması yasadışı’

ABD’de bireysel hak ve özgürlük ihlallerini inceleyen kurul, ABD istihbarat birimlerinin bilgi toplama amacıyla yüzbinlerce cep telefonu mesajını saklamasının “yasadışı” olduğu ve “terörü önlemede çok fazla yarar sağlamadığı” hükmüne vardı.

ABD Özel Yaşam ve Bireysel Özgürlük İhlallerini İnceleme Kurulu (PCLOB) üçte iki çoğunlukla, programın sona erdirilmesini kararlaştırdı.

ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta yaptığı konuşmada, saldırıların önlenebilmesi için ABD’nin veri toplamaya devam etmesi gerektiğini, fakat verilerin kullanımına da bazı kısıtlamalar getirilmesi gerektiğini söylemişti.

PCLOB’un raporu, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) kitlesel izleme programına ilişkin yayımlanan inceleme raporlarından sonuncusu.

BBC’nin haberine göre, eski CIA ajanı Edward Snowden’ın NSA programlarına ilişkin sızdırdığı bilgiler, mağdurların özel hayatlarının gizliliğini ihlal ettiği suçlamasıyla büyük tepki çekmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir